آیا آبجو الکلی باعث ایجاد شکم می شود؟

آیا آبجو الکلی باعث ایجاد شکم می شود؟


عمده کسانی که دائما به آبجو الکلی و مشروبات الکلی اعتیاد دارند، شکم بزرگ و چاقی دارند که عملا نمی توانند آن را انکار کنند. وجود شکم چاق با مصرف آبجو الکلی و مشروبات رایج ارتباط مستقیم دارد؛ در نتیجه اگر شخصی با مصرف این اقلام تلاش کند تا چربی های دور شکمش را آب نماید اما مصرف نوشیدنی های الکلی را کنار نگذارد، عملاً وقت و انرژی بیهوده ای را تلف نموده است. چرا که آبجو الکلی و مشروبات الکلی با کالری بالا بدن را به ذخیره چربی تشویق می کنند و در نتیجه بدن به جای سوزاندن چربی ها جمع شده در شکم و سایر نواحی بدن از قند موجود در بدن استفاده خواهد کرد که این قند بعداً با خوردن آبجو یا مشروب الکلی جبران خواهد شد.

آبجو الکلی

رابطه چاقی شکم با مصرف آبجو الکلی چیست؟

«آبجو نان مایع است.»

T Nation

این سخن حقیقت دارد، چرا که مخمر آبجو در ساخت نان نیز کاربرد دارد. اما نوشیدن همین نان مایع مطابق گفته T Nation  باعث چاقی می شود؛ 12 اونس یک آبجو معمولی حاوی 153 کالری است ، از طرف دیگر یک آبجو سبک حدود 103 کالری دارد. اگر کسی مراقب مصرف آبجو الکلی خود نباشد ، این نوشیدنی ها و عادت هایی که از آنها الهام می گیرد می تواند منجر به افزایش وزن قابل توجه شود. یک تغییر ساده در برخی از عادت های نوشیدن مایعاتی که می توانند برای سلامتی ما مضر باشند این خطر را رفع خواهد کرد. آبجو الکلی و مشروبات الکلی به بدن کالری بیشتری وارد می کنند که عملاً این کالری باعث سیری نشده و اشتها فرد را تحریک خواهد کرد. ادامه خط سیر داستانی این موضوع می تواند پیش زمینه های قابل حدسی را در روند افزایش وزن و کاهش شانس کاهش وزن فرد در پی داشته باشد.

طبق مطالب منتشر شده در سایت healthline با اینکه آبجو الکلی حاوی مقادیر اندکی از مواد مغذی کمیاب از جمله سدیم، پتاسیم و منیزیم است، اما با این حال، این یک منبع خوب برای این مواد مغذی نیست چون شما باید مقادیر زیادی برای برآوردن نیازهای روزانه خود بنوشید.

مجله اینترنتی healthline

مهم است ذکر کنیم که آبجوها با مقدار الکل بالاتر هم حاوی کالری بیشتر هستند. علت آن این است که الکل حدود ۷ کالری در هر گرم را دارا می باشد که این موضوع با افزایش میزان مصرف آبجو الکلی قطر دور کمر افراد را بیش از پیش افزایش خواهد داد. این میزان بیشتر از کربوهیدرات و پروتئین (۴ کالری در هر گرم)اما کم‌تر از چربی (۹ کالری در هر گرم) است.

چاقی شکم

آبجو چگونه چاق می کند؟

قبل از هرگونه تصمیم گیری بیایید نگاهی به اظهارات پزشکان و متخصصان در این زمینه داشته باشیم. تحقیقات معتبر نشان می دهد که این کیفیت و کمیت غذایی است كه پس از مصرف آبجو الکلی باعث افزایش شکم در فرد می شوند؛ آبجو حاوی چربی نیست، اما دارای فله ای است که شکم را حجیم می کند و حاوی شکر است. چاقی با آبجو الکلی حقیقت دارد.

یک لیتر آبجو حاوی ۴۰۰ کالری است، بنابراین سه لیتر حدود نیمی از کالری (۲۵۰۰) است. یعنی اگر در روز سه نوشیدنی بنوشید، حتی با یک رژیم غذایی منسوب به «لاغری»، نگه داشتن 2500 کالری برای بدن دشوار خواهد بود. مثال: برای قرار دادن یک پیمانه چربی باید 3500 کالری بیشتر از مقدار لازم مصرف کنید ، یعنی نوشیدن حدود 9 پیمانه آبجو در یک رژیم غذایی غیرقابل قبول. با جمع بندی موارد ذکر شده به خوبی می توان متوجه شد که اعتیاد به آبجو الکلی و عدم نیاز بدن به میزان کالری مشخص ( که در هر فرد می تواند متفاوت باشد) منجر به چاقی و افزایش سایز شکم نسبت به سایز باسن خواهد شد.

سه راهی که باعث چاقی شکم به واسطه آبجو الکلی می شوند

 نوشیدن آبجو الکلی از چند طریق ممکن است چربی شکم را افزایش دهد. این موارد شامل مصرف زیاد کالری، جلوگیری از سوزاندن چربی بدن و افزایش محتوای فیتواستروژن رژیم غذایی شما است. در اینجا سه ​​دلیل اصلی که چرا ممکن است آبجو محرک خاصی برای افزایش چربی شکم باشد آورده شده است:

  1. افزایش کالری در بدن

آبجو حاوی کالری زیادی مانند یک نوشابه است  بنابراین این پتانسیل این را دارد که کالری زیادی را حتی با رعایت مصرف مواد غذایی محدود به بدنتان وارد کند. برخی از مطالعات همچنین نشان داده اند كه نوشیدن الكل می تواند در كوتاه مدت اشتهای شما را افزایش دهد، و باعث شود بیشتر از آنچه که لازم داشته باشید، غذا بخورید. علاوه بر این ، مردم همیشه با خوردن کمتر غذاهای دیگر کالری که از الکل مصرف می کنند را جبران نمی کنند.

  • آبجو الکلی ممکن است از سوزاندن چربی جلوگیری کند.

در قسمت های قبل اشاره کوتاهی به این موضوع شد؛ نوشیدن الکل می تواند به وجود چربی ها در بدن دامن بزند. این امر به این دلیل است که بدن شما تجزیه الکل را در منابع دیگر سوخت از جمله چربی ذخیره شده در اولویت قرار می دهد. یک تئوری وجود دارد که می گوید، نوشیدن منظم آبجو الکل دار می تواند به افزایش چربی بدن کمک کند. با این وجود، مطالعاتی که در مورد این موضوع انجام شده، نتایج متفاوتی را شامل می شود. در طولانی مدت، نوشیدن آبجو به طور منظم اما متوسط ​​ (500 میلی لیتر) در روز منجر به افزایش وزن بدن یا چربی شکم نمی شود. با این وجود ، نوشیدن بیشتر از حد آن می تواند منجر به افزایش وزن قابل توجهی در طول زمان شود.

افزایش وزن
  • وجود فیتواستروژن ها جهت افزایش وزن

رازک برای عطر و طعم دادن به آبجو استفاده می شود. این گیاه، فیتواستروژن بسیار زیادی دارد؛ ترکیبات گیاهی که می توانند عملکرد هورمون جنسی زنانه استروژن در بدن را تقلید کنند. به دلیل محتوای فیتواستروژن در این گیاه، اظهار می شود که خطر افزایش وزن با افزایش هورمون زنانه در بدن آقایان ارتقا می یابد. با این حال، اگرچه ممکن است مردانی که آبجو می نوشند در معرض مقادیر بالاتر فیتواستروژن ها قرار بگیرند، اما هنوز مشخص نیست که این ترکیبات گیاهی چه تاثیری بر وزن یا چربی شکم آنها دارند. اما در نظر گرفتن احتمالات یاد شده تاثیر قابل توجه آبجو الکلی را در افزایش وزن، محرز می نماید.

منابع

theguardian.com

healthline.com

مطالب مرتبط