مضرات آبجو الکل دار دست ساز

مضرات آبجو الکل دار دست ساز


شاید برایتان سوال باشد که بدانید طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز چه آسیب جسمی به بدن وارد کرده و می تواند، حتی در بسیاری از موارد باعث ایجاد اختلال در عملکرد بدن شده و یک عمر پشیمانی را برای شخص مصرف کننده بوجود آورد. شاید گمان کنید که آمار مرگ یا از دست دادن عملکرد عادی اعضای بدن با آبجو الکل دار دست ساز بسیار کم است و کمتر کسی را می توان یافت که به سراغ این دست نوشیدنی ها برود.

اما سخت در اشتباهید. طبق آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی بسیاری از کسانی که در اثر مصرف مشروب و طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز جان خود را از دست می دهند بیشتر از افرادی هستند، که در کشور های دیگر دنیا به طور روزانه و دائم این نوشیدنی ها را استفاده می کنند. وجود مرگ و میر بالا در اثر مصرف این نوشیدنی ها موضوعی حیاتی و مهم قلمداد می شود که تنها در صورت فرهنگ سازی و شناسایی نوشیدنی های مفید و بی خطر، رقم قابل توجه آن به مرور کاهش خواهد یافت.

آبجو

آبجو دست ساز چیست؟

فارغ از طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز، آیا می دانید آبجو دست ساز چیست؟ به طور کلی، صدها نوع آبجو مختلف وجود دارد که نام‌ های مختلف آنها، بسته به طرز تهیه شان شکل می گیرد. نوع آبجو با عوامل گوناگونی از جمله مواد تشکیل‌دهنده، خاستگاه و متد تولید آن در میان انواع دیگر آبجو ها تعیین می شود. در تعریف کلی طرز تهیه آبجو ما به نوشیدنی اشاره داریم که از تخمیر نشاسته ای غلات مانند جو به دست می آید. در روند ساخت آبجو دست ساز یا خانگی نیز باید مخمر آبجو را تهیه کرده و اصول ابتدایی ساخت آن را که در اکثر کشور ها یکسان است، رعایت نمود. اما آیا واقعا تمامی آبجو سازان خانگی این اصول کلیدی را رعایت می کنند؟ پاسخ منفی است.

با بررسی تصاویر و شرایط آماده سازی طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز ، نمی توان آن را مانند دیگر روند های تولید معمولی و نرمال آبجو، در دیگر کشور ها یکسان دانست. بسیاری از طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز ناخالصی های واضحی دارند و در برخی موارد، افزودن مواد تقلبی در آنها باعث آسیب های جبران ناپذیری به بدن اشخاص شده است. شاید اعلام مرگ سالانه صد نفر در کشور از سمت پزشکی قانونی، رقم قابل توجهی باشد که بسیار قابل قیاس با دوری جستن از یک غذا یا نوشیدنی آلوده، است.

اجزای تشکیل دهنده آبجو

  1. الکل

محتوای الکل موجود در آبجو از ۰.۰۵ درصد با الکل کم (بدون الکل) به بیش از ۱۰ درصد، به خصوص در برخی از آبجو ها، متغیر است. دامنه معمول به ترتیب ۳ تا ۶ درصد است.

  • مواد مغذی

آبجو دارای اجزای غذایی از جمله ویتامین ها (به ویژه ویتامین‌های B) و مواد معدنی (به ویژه سلنیوم و سیلیکون)را در بر می‌گیرد. همچنین نسبت پتاسیم / سدیم (معمولا در نسبت ۴: ۱) دارد و از ۰.۴ تا ۶.۲ درصد از فیبر رژیمی برخوردار است.

  • کالری

مقدار اتانول در آبجو به میزان قابل‌توجهی به مقدار کالری آن در سطح ۷ kcalg کمک می‌کند. بیست و پنج درصد از نشاسته موجود در آبجو، تا حدی تنزل یافته و به شکل غیر قابل تخمیر است که کالری بیشتری را به بدن اضافه می کند. این کربوهیدرات‌ها عمدتا کربوهیدرات های پنهان آبجو هستند.

  • گیاهان و ترکیبات افزودنی

ترکیبات دیگری نیز در طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز مورد استفاده قرار می گیرد تا طعم تلخی را ایجاد نماید. مانند سایر نوشیدنی های مزه دار تلخ، آبجو به عنوان تحریک کننده اشتها شناخته می شود. علاوه بر جو غلیظ، برخی از آبجوهای تخصصی دارای افزودنی های گیاهی و میوه ای هستند. این مواد افزودنی در طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز به کاهش تلخی آن، کمک می کنند.

به هر روی، هر ترکیب در طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز که دارای مواد تقلبی یا افزودن بیشتر میزان الکل موجود در آبجو بدون نظارت و اندازه گیری باشد، باعث آسیب دیدن بدن مصرف کننده خواهد شد.

مشروبات الکلی

آمار آسیب جسمی با طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز غیر استاندارد

در بسیاری از کشور های دنیا مصرف و آشنایی با طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز امری طبیعی و بدون اشکال قلمداد می شود. این طبیعی بودن مصرف آبجو، در تعیین میزان الکل افزوده شده به آن موثر است و در اصل رقم مشخصی برای تولید آبجو و مشروبات الکلی مختلف در نظر گرفته می شود. این در حالیست که طبق اظهارات ارائه شده از سوی پزشکی قانونی، بسیاری از افرادی که بر اثر مصرف ناآگاهانه طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز جان خود را از دست می دهند یا اقدام به رفتار های جنون آمیز می کنند در اثر عدم رعایت اصول کیفی و عدم تعیین دقیق میزان الکل افزوده شده به این نوشیدنی است. از همین رو، مصرف خودسرانه و بدون پشتوانه بهداشتی باعث مرگ برخی از افراد یا از دست دادن بینایی و حتی در برخی موارد ضعف و عدم تعادل کافی بوده است.

کاملاً قابل حدس است که طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز در بسیاری از موارد باعث تصادفات در شهر ها و حتی جاده ها می شود. بسیاری از همین افراد پس از مصرف آبجو الکل دار در حین رانندگی، دچار تاری دید و عدم توجه به حرکات خود می شوند که همین موضوع بیشتر از حالات معمولی تصادفات جاده ای سبب مرگ یک عابر یا سرنشینان خودرو دیگر می شود. به طبع کسانی که به مصرف این دست نوشیدنی ها روی می آورند از ترکیبات موجود در آن بی اطلاع بوده و نمی توانند درصد الکل موجود در آبجو را به روش معمول موجود در کشور های خارجی به آسانی بیابند.

آبجو الکل دار

تاثیر اتانول موجود در طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز روی بدن

در بخش ترکیبات موجود در طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز اشاره کردیم که اتانول یک ترکیب اصلی در ساخت آبجو به شمار می رود. ورود اتانول به بدل باعث ایجاد تغییرات چشمگیری می شود و زمینه آسیب رساندن به اجزای حیاتی را آغاز می کند. از جمله عوارضی که مصرف این ماده بر روی بدن دارد شامل

  • تهوع
  • اختلال در حرکت
  • سرگیجه و افروخته شدن بدن
  • ارتقا مشکلات قلبی و سیستم ایمنی بدن
  • کاهش سطح هوشیاری
  • درد شکم

این موارد در بسیاری از طرز تهیه آبجو الکل دار دست ساز که میزان الکل افزوده شده در آن بی حساب و کتاب است، ارتقا خواهد یافت و فرد درگیر اثرات بلند مدت مصرف الکل خواهد شد.

منابع

مطالب مرتبط