فواید مخمر yeast تغذیه ای برای بدن

فواید مخمر yeast تغذیه ای برای بدن


مخمر yeast یک مخمر غیرفعال است که سلول‌های آن در طول پردازش غیر فعال هستند و در محصول نهایی از بین می روند. این مخمر به دلیل داشتن طعم آجیلی، پنیری و خوش‌مزه توصیف می‌شود. این یک جایگزین برای پنیر گیاهی است.

این مخمر تغذیه ای به شکل پودر و یا دانه‌های برف است؛ و یک منبع عالی از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی است. همچنین حاوی مجموعه ای از فواید سلامتی بالقوه را است. در حالی که مخمر yeast یک ترکیب با ارزش برای بسیاری از رژیم‌های غذایی است، ممکن است برخی عوارض جانبی مرتبط با استفاده از آن به عنوان مکمل رژیم غذایی وجود داشته باشد اما عمدتاً فواید آن مورد توجه است.

جایگاه مخمر yeast در تغذیه چیست؟
مخمر yeast

جایگاه مخمر yeast در تغذیه چیست؟

مخمر Yeast به مدت هزاران سال نقش مهمی در رژیم غذایی انسان بازی کرده‌ است. این قارچ یک جزء ضروری در نان، آبجو و گستره ای از غذاهای دیگر است. در سال‌های اخیر، بسیاری از مردم شروع به مصرف این مخمر تغذیه ای کرده اند. به خاطر محتوای غذایی این نوع مخمر، پس از مصرف انرژی فرد را افزایش خواهد یافت، و به طور بالقوه سیستم ایمنی وی ارتقا چشمگیری خواهد یافت. از این رو، مزایای سلامتی بیشتری برای فرد وجود خواهد داشت.

مخمر Yeast از گونه‌هایی از مخمر به نام ساکارومایسس سرویزیا می‌آید. شکل دیگری از این گونه مخمر وجود دارد که مخمر brewer نامیده می‌شود. اگر چه مردم گاهی از این عبارات به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما مهم است که توجه داشته باشیم که مخمر غذایی مثل مخمر brewer نیست.

اگر به نام این مخمر دقت کنید، brewer محصول فرآیند تولید آبجو است و بر روی رازک‌ها رشد می‌کند. تولید کنندگان می توانند از طریق منابع مختلف از جمله ملاس ماسه سیاه، آب پنیر و چغندرقند مخمر تغذیه تولید کنند. مخمر غذایی مشابه مخمر آبجو است که مردم در پخت از آن استفاده می‌کنند، اما فرآیند گرم کردن و خشک کردن را از سر می گذراند که آن را عملاً غیر فعال می‌کند.

مخمر Yeast عاری از لبنیات است و معمولا عاری از گلوتن است. در نتیجه، می‌تواند یک مکمل مفید برای افراد با حساسیت‌های غذایی و نیز آن‌هایی باشد که رژیم غذایی محدودی دارند. هم چنین چربی پایینی دارد و هیچ نوع قند یا سویا ندارد.

مخمر Yeast فیبر بالایی دارد.

اگرچه مخمر Yeast کالری کمی دارد، اما غنی از فیبر است. در حقیقت فقط ۲ قاشق سوپ خوری (۲۱ گرم)از دانه‌های مخمر Yeast حدود ۵ گرم فیبر رژیمی را فراهم می‌کند. این حدود ۲۰ درصد از مصرف توصیه ‌شده است. یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‌تواند نظم حرکات روده را ارتقا دهد اما باید توجه داشته باشید که مصرف فیبر شما را به تدریج افزایش می دهد.

وارد کردن فیبر زیاد به بدن می‌تواند منجر به ناراحتی شکمی، (مانند گرفتگی عضلات و یا حتی اسهال) به ویژه اگر به خوردن غذاهای با فیبر بالا عادت ندارید. از آنجا که مخمر دارای فیبر زیادی است ممکن است مشکلات بیشتری را تجربه کنید. زمانی که مصرف فیبر تان بالا می رود، همیشه بهتر است که مایعات مناسب را برای حفظ هضم مناسب بدن مصرف کنید.

مزایا مخمر Yeast چیست؟
مخمر آبجو

مزایا مخمر Yeast چیست؟

مخمر Yeast یک منبع عالی از ویتامین، مواد معدنی و پروتئین با کیفیت بالا است. به طور معمول یک چهارم فنجان مخمر غذایی حاوی موارد زیر است:

 • ۶۰ کالری
 • ۸ گرم پروتئین
 • ۳ گرم فیبر
 • ۱۱.۸۵ میلی‌گرم از تیامین، یا ویتامین B – 1
 • ۹.۷۰ میلی‌گرم of، یا ویتامین B – 2
 • ۵.۹۰ میلی‌گرم ویتامین B – 6
 • 17.60 میکروگرم (میلی گرم) ویتامین B12
 • همچنین حاوی ویتامین B-3 ، پتاسیم ، کلسیم و آهن است. مزایایی که بعد از مصرف مخمر Yeast ممکن است به بدنتان وارد شود در ادامه آورده خواهد شد.
 • تقویت انرژی

در حالی که برخی از تولید کنندگان مواد غذایی مخمر را با ویتامین B12 تقویت می‌کنند، (ولی نه همه آن‌ها). بنابراین بهتر است برچسب موجود روی آن را چک کنید. ویتامین B – 12 می‌تواند به افزایش انرژی کمک کند، چون کمبود این ویتامین می‌تواند منجر به ضعف و خستگی شود. مخمر Yeast می‌تواند به ویژه برای گیاه‌خواران، مفید باشد و در صورتی که ویتامین B – 12 نیز به آن اضافه شود، ویتامینی که اکثراً از طریق مواد حیوانی تامین می شود را بدست خواهند آورد. به طور کلی افراد بالغ بر ۲.۴ درصد ویتامین B – 12 در روز نیاز دارند. فقط یک چهارم فنجان مخمر Yeast بیش از هفت برابر این میزان را تامین می‌کند.

 • حمایت از سیستم ایمنی بدن

تحقیقات نشان داده است که S. cerevisiae ، سویه مخمر موجود در مخمرهای غذایی، می تواند از سیستم ایمنی بدن حمایت کرده و التهاب ناشی از عفونت باکتریایی را کاهش دهد. همچنین ممکن است در معالجه اسهال مفید باشد.

 • بهبود پوست، مو و سلامتی ناخن

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که مخمر تغذیه می‌تواند با مشکلاتی نظیر ناخن‌ های شکننده و ریزش مو مبارزه کند. همچنین ممکن است به کاهش آکنه و بهبود دیگر مشکلات پوستی، به ویژه در دوران نوجوانی کمک نماید. پس اگر با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید می توانید از مخمر Yeast استفاده نمایید.

 • بهبود حساسیت گلوکز

در حالی که برخی از مردم بر این باورند که مخمر Yeast حساسیت گلوکز را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بهبود می‌بخشد، مطالعات هنوز این موضوع را اثبات نکرده اند. با این حال ، برخی از تحقیقات در مورد مخمر غنی شده از کروم که معمولاً مخمر آبجو است، نشان می دهند که این نوع مخمر می تواند سطح قند خون و کلسترول ناشتا را در یک مدل حیوانی کاهش دهد.

مخمر

 • تجربه یک بارداری سالم

مخمر Yeast نیز می‌تواند از بارداری سالم پشتیبانی کند. بسیاری از متخصصان توصیه می‌کنند که تمام زنانی که در حال برنامه ‌ریزی برای بارداری هستند، روزانه ۴۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک را مصرف کنند تا از ناهنجاری‌های مادرزادی جلوگیری کرده و رشد جنین را حمایت کنند. تولید کنندگان اغلب، مخمر تغذیه را با اسید فولیک تقویت می‌کنند که می‌تواند آن را به یک مکمل مفید برای زنان باردار تبدیل کند. اما برای اطمینان بهتر قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت کنند.

منابع:

https://www.healthline.com/nutrition/nutritional-yeast-dangers#2

https://www.medicalnewstoday.com/articles/323245#how-to-use

مطالب مرتبط