باورهای درست و غلط در مورد نوشیدنی مالت

باورهای درست و غلط در مورد نوشیدنی مالت


باور ها و اطلاعات درست و نادرست همیشه در بسیاری از بستر های ارائه اطلاعات در دنیای مدرن و رو به پیشرفت ما چندان عجیب نیستند و در این میان، موضوع به مبحث خوراکی ها و نوشیدنی مالت و ماءالشعیر نیز کشانده می شود. شما می توانید در صفحات مختلف از فواید و معایب نوشیدنی مالت اطلاعات متعددی را به دست بیاورید.

در طب سنتی خواص متعددی برای ماءالشعیر ذکر شده است که برای جنبه های سلامتی و درمانی، یا زیبایی پوست و مو موثرند. اگر می خواهید از باورهای اساسی و علمی در مورد نوشیدنی مالت آگاه شوید این مطلب را مطالعه نمایید.

بررسی طعم دهنده هایی افزودنی به نوشیدنی مالت

طعم اصلی نوشیدنی مالت و ماءالشعیر در اصل تلخ است، که به نام نوشیدنی ساده در بازار عرضه می شود. افزودن طعم دهنده های مختلف مثل هلو یا میوه های استوایی می توانند این طعم تلخ را تسهیل کنند و برای کسانی که علاقه مند به خوردن شمس ساده نیستند می تواند مناسب باشد.

اما در عین حال، برای برخی افراد این طعم دهنده ها می توانند شُبه برانگیز باشند. برخی ها فکر می کنند که ماءالشعیر تلخ خلوص بیشتری دارد و آن دسته از نوشیدنی هایی که حاوی طعم دهنده هستند از این ویژگی برخوردار نیستند. در حقیقت این باور غلط است. خلوص هر دو این گزینه ها با هم یکسان است. اما تفاوت ایجاد شده در طعم آنها شکر موجود در آنها را افزایش می دهد.

بنابراین کسانیکه می خواهند کالری کمتری با خوردن نوشیدنی مالت  و ماءالشعیر دریافت کنند بهتر است به سراغ نوع ساده آن بروند. میزان استفاده از رازک در این نوع نوشیدنی ها در اصل تلخی را افزایش یا کاهش می دهد. چرا که یکی از خاصیت های رازک، تلخ بودن آن است. بنابراین شاخص کیفیت یک نوشیدنی به این عنوان به هیچ وجه به طعم دار بودن یا نبودن آن مرتبط نیست.

مواد نگهدارنده در ماءالشعیر و تاثیرآن بر بدن

با پیشرفت و افزایش آگاهی مردم، ترجیح اکثریت بر استفاده از غذاها و نوشیدنی های سالم است که پس از ورود به بدن پروسه تخریبی مانند نوشابه را آغاز نکنند. در اکثر مواد خوراکی و نوشیدنی ها استفاده از مواد نگهدارنده برای بالا بردن عمر و دوام آن امری ضروری است. و در اصل برای جلوگیری از فعالیت بیش از حد باکتری هایی که موجب فساد مواد غذایی می شوند به آنها مواد نگهدارنده اضافه می شود.

طبیعی است که در این رابطه نیز سوال پیش بیاید که آیا واقعا نوشیدنی مالت دارای مواد نگهدارنده است یا خیر؟ پاسخ منفی است. در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر از رازک برای نگهداری حداکثری آن استفاده می شود و به دلیل طبیعی بودن این عصاره هیچگونه ضرر و زیادی در اثر خوردن این نوشیدنی به بدن شما وارد نخواهد شد.

در حقیقت طبق نظر دکتر سارا سهراب ‌وندی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در تولید ماءالشعیر از هیچگونه ماده نگهدارنده ای استفاده نمی شود چرا که فرآیند تولید آن با پاستوریزه کردن همراه است. در نتیجه نیازی به افزودن مواد موسوم به نگهدارنده های مصنوعی نیست و در نتیجه نوشیدنی که مصرف می کنید به طور نرمال پایدار و سالم خواهد ماند. از این رو توصیه اکید بر این است که این دست نوشیدنی ها را با نوشیدنی های الکلی، نوشابه و موارد مشابه جایگزین کنید تا مواد نگهدارنده را دائما وارد بدن نکنید.

با خوردن ماءالشعیر لاغر می شویم یا چاق؟

پاسخ به این سوال از دو جنبه قابل بررسی است. یکی آنکه جو به طور کلی باعث لاغری می شود اما وجود عصاره مالت در ترکیبات نوشیدنی ماءالشعیر نمی تواند دلیلی برای پایدار بودن این خاصیت باشد. به دلیل ترکیبات موجود در این نوشیدنی رطوبت بدن افزایش می یابد، و برای کسانی که با طب سنتی آشنا هستند این دلیل مهم و آشنایی برای افزایش وزن نیز محسوب می شود.

در حقیقت نوشیدنی مالت سرد و تر است و (تر) بودن آن می تواند برای بسیاری از افراد با توجه به مزاج شان چاق کننده باشد. اگر بتوانید ماءالشعیر را با مصلح خود مصرف کنید بسیار آسانتر می توانید مطمئن باشید که نه تنها چاق نمی شوید، بلکه وزن تان در حالت ثابت باقی می ماند.

تاثیر استفاده موضعی از ماءالشعیر و نوشیدنی مالت

باور بسیاری از افراد از جنبه های زیبایی شناختی این است که به جز خوردن منظم و بدون اغراق از این نوشیدنی مالت، می توانند به پوستی زیبا یا موهایی خوش حالت دست پیدا کنند. اولاً باید آگاه باشید که این نوشیدنی حالت دهنده مو نیست و نمی تواند از این طریق کاری برای شما انجام دهد. اما اگر موهایی کدر و بی روح دارید می توانید روی کمک این نوشیدنی مالت حساب باز کنید. اما چطور؟

در اصل خاصیت پاک کنندگی ماءالشعیر این اجازه را به شما می دهد تا هم موهایی براق داشته باشید هم لکه های به جا مانده از جوش را از روی صورت خود پاک کنید. ماساژ این نوشیدنی به موها ( نه به طور مکرر بلکه به طور مفید) برای درخشان کردن آنها موثر است. حتی بسیاری از افراد برای صاف و لخت کردن مو به سراغ این نوشیدنی می روند.

از طرفی دیگر، کسانی که لکه های متعدد روی پوست دارند می توانند به کمک این نوشیدنی مالت و یک پنبه و ماساژ آن بر روی پوست ظاهری یکدست و زیبا داشته باشند. بنابراین این دو باور درست از جانب استفاده از ماءالشعیر می تواند از جنبه غیر خوراکی هم مفید عمل کند.

درمان خس خس سینه و سرفه های مکرر با نوشیدنی مالت

نوشیدنی مالت و ماءالشعیر به جز خوش طعم بودن و یک نوشیدنی محبوب بودن برای کاربرد های عادی و مرسوم مانند درمان سرفه های طولانی مدت به کار می روند. در حقیقت بسیاری از افراد که با این سرفه ها درگیر هستند خوب می دانند که تکرار زیاد آن ها تا چه حد می تواند آزاردهنده باشد.

برای جلوگیری از پیش روی بیشتر این حالت شما می توانید روزانه دو یا سه لیوان ماءالشعیر بنوشید و رفته رفته به بدن کمک کنید تا از شر سرفه ها خلاص شود. البته مصرف ماءالشعیر با عناب و سه پسو برای درمان این وضعیت بسیار توصیه می شود.

البته باور ها و مسائلی که برای درمان یا رفع مشکلات جسمی به نوشیدنی مالت نسبت داده می شود متعدد هستند. اما در عین حال شما می توانید با مراجعه به دیگر مطالب موجود در سایت شمس، اطلاعات بهتر و جامع تری را دریافت نماید.

 منابع:

مطالب مرتبط