روش تهیه نوشیدنی مالت

روش تهیه نوشیدنی مالت


برای تولید «دانه مالت»، همون چیزی که ما همه‌ نوشیدنی‌های خوشمزه‌ برند شمس رو از عصاره‌ اون درست می‌کنیم، دانه جو خام یه سفر طولانی و پر‌ماجرا رو طی می‌‌کنه.

1.  دانه‌های جو از خونه به کارخونه می‌رسن، تر و تمیز می‌شن و درجه‌بندی می‌شن و منتظر قسمت‌های بعدی می‌مونن.
2. بوجاری می‌شن و ناخالصی‌هاشون گرفته می‌شه.
3.  بعد دانه‌ها خیس می‌خورن.
4.  حالا رشد می‌کنن و جوانه می‌زنن.
5. این دانه‌ها اول خشک و بعد پخته می‌شن.

به دانه‌هایی که حاصل این همه مرحله پشت هم‌اند می‌گن «دانه مالت»، حالا داستان این سفر رو کامل‌تر براتون تعریف می‌کنیم.

 

بوجاری و تمیز کردن جو (Cleaning):

این‌جا دانه‌ها یک‌دست، و ناخالصی‌ها از اون‌ها جدا می‌شن. در واقع دانه‌های دردسر‌ساز حذف می‌شن تا مشکلی برای تولید یا کیفیت مالت ایجاد نشه.

خیساندن (Steeping):

بعد از بوجاری می‌رسیم به خیساندن دانه‌ها. تو این مرحله می‌خوایم به چندتا هدف زیر برسیم:
– دانه‌ها تمیز بشن
–  آب رو جذب کنن
–  اکسیژن برای فرآیند تنفس داشته‌ باشن.
–  دانه‌ها برای مرحله‌ بیو شیمیایی آماده بشن.
– آنزیم‌هایی که برای مالت‌سازی لازمه، شکل بگیرن و فعال شن.

خلاصه، هدف این مرحله، نفوذ آب به دانه‌ست. تا جوانه‌زدن دانه‌ها و تبدیل جو به مالت ممکن بشه. این‌جا چون دانه‌ها  آب و اکسیژن رو جذب می‌کنن گرد و غبار و خیلی از میکروارگانیسم هایی که همراهشونه، شسته و خارج می‌شن.

در این مرحله جوی بوجاری ‌شده برای افزایش رطوبت و آماده‌شدن برای جوانه‌زنی، توی مخزن‌های خیساندن برای یک مدت زمانی مشخصی نگهداری می‌شه. بعد از اینکه دانه‌ها به اندازه کافی مرطوب شدن، آماده‌ان که به مرحله بعدی فرستاده بشن.

 جوانه‌زنی (Germination):

تو این سفر دانه‌ها خیلی عوض می‌شن. مثلا تغییرات پیچیده‌ای که بیش‌ترشون در بهترین مرحله سفر یعنی جوانه‌زدن دانه‌ها شکل می‌گیرن. سنتز و فعالیت آنزیم‌های مختلف و اتفاقات بعد از اون، نمونه‌هایی از این تغییراته. بعد از این ماجرا بیش‌تر آنزیم‌های دانه آزاد می‌شن. این آنزیم‌ها برای تجزیه مواد پیچیده داخل دانه و تبدیل اون‌ها به مواد ساده‌تر لازمه. دما، زمان و میزان هوا‌ دهی از چیزای مهمیه که رو کیفیت جوانه‌زدن اثر می‌ذارن.

خشک کردن (Kilning ):

بعد از گذروندن دوره جوانه‌زنی، توده جو وارد خشک‌کن یا کوره می‌شه تا رطوبت نهاییش کم بشه و به 6-3 % برسه. این باعث می‌شه بتونیم دانه‌های مالت رو  مدت بیش‌تری نگهداری و ذخیره‌سازی کنیم.

هر چی دمای مرحله خشک کردن بیشتر باشه، رنگ دانه‌ها تیره‌تر می‌شه. پس رنگ نوشیدنی‌های مالت معمولا به این موضوع بستگی داره.

تولید نوشیدنی مالت:

حالا دانه‌های مالت وارد مرحله‌ای می‌شن که عصاره دانه‌ها گرفته می‌شه. اول دانه‌های مالت شکسته می‌شن و در فرآیندی به نام Mashing با آب پخته می شن. هدف این فرآیند که از دماهای مختلفی تشکیل شده، فعال‌کردن آنزیم‌های لازم برای تبدیل کامل نشاسته به قندهای ساده‌ست. عصاره‌ای که به‌ دست میاد اسمش ورته و  شیرینه. و غلظت پایینی هم داره. حالا برای این‌که غلظتش زیاد بشه و ذرات درشت جدا بشن، عصاره وارد تانک Boling می‌شه. محصول این فرآیند عصاره مالت اولیه‌ست.

عصاره نهایی که نوشیدنی‌های خوشمزه شمس با اون درست می‌شن، پس از فیلتراسیون نهایی وارد قسمت عصاره‌خانه می‌شه و بعد از تنظیمات نهایی طعم و بریکس در نهایت گازدار و بسته‌بندی می‌شه.

مطالب مرتبط