آیا ماءالشعیر تلخ قند دارد؟!

آیا ماءالشعیر تلخ قند دارد؟!


ماءالشعیر که یک نوشیدنی غیر الکلی است که به دو دسته ساده (تلخ) و طعم دار تقسیم می شود که تفاوت آن دو در استفاده از طعم دهنده و شیرین کننده در نوشیدنی ماءالشعیر طعم دار می باشد.

این یک نوشیدنی محبوب در سراسر جهان من جمله ایران است، که طی سالهای اخیر استفاده از آن افزایش داشته است. در گذشته، ماءالشعیر به عنوان ماده ای مغذی و مفید برای درمان بیماری ها به کار می رفت، اما طی سالهای اخیر به یک نوشیدنی اصلی در سبد غذایی تبدیل شده‌است که افراد در همه سنین آن را مصرف می‌کنند. 

از همه مهم‌تر، ماءالشعیر به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد بسیار مشهور است، این نوشیدنی فارغ از طعم و مزه به دلیل مغذی بودن بیشتر از سایر نوشابه ها و نوشیدنی های الکلی زیان آور مورد استفاده قرار می گیرد. پس چه ماءالشعیرساده (تلخ) باشد و چه طعم دار، یک سری ویژگی ها در آنها وجود دارد که کاملا مشترک است و دلیل اصلی مصرف کنندگان برای انتخاب آنهاست.

نگاهی به ترکیبات ماءالشعیر تلخ و طعم دار

اگر به ترکیبات ماءالشعیر تلخ و طعم دار نگاه کنید (همانطور که اشاره شد) ویژگی های مشترک متعددی را در بین آنها پیدا می کنید و دو ویژگی غیر مشترک  دارد که به طعم دهنده و شیرین کننده مربوط است. بهتر است یک امتحان آزمایشی انجام دهید. یک بطری ماءالشعیر شمس طعم دار و یک ماءالشعیر تلخ شمس را با هم مقایسه کنید. روی یک بطری ماءالشعیر طعم دار شمس ممکن است نام طعم دهنده طبیعی هلو، سیب، لیمو و غیره را ببینید و روی ماءالشعیر تلخ ابدا چنین ترکیبی دیده نمی شود.

همچنین روی هر بطری ماءالشعیر شمس میزان قند موجود در آن نوشته شده است. این یک جدول کوچک است، که اصولا کنار ترکیبات اصلی نوشیدنی در کنار آرم سیب سازمان غذا و دارو ، ماءالشعیر درج می شود. اگر یک بررسی کوچک روی جدول ارزش غذایی هر ماءالشعیر تلخ و طعم دار بندازید متوجه می شوید که قند در هر دو آنها موجود است. در واقع داخل این جدول میزان قند ماءالشعیر به گرم نوشته می شود که در هر کدام از آنها قند می تواند کمتر و بیشتر باشد. طبیعی است که عددی که برای قند ماءالشعیرتلخ می بینید کمتر از ماءالشعیر طعم دار باشد. اما چرا؟

قند در ماءالشعیر تلخ یعنی چه؟

ماءالشعیر مقداری قند در خود دارد، و آنهم به دلیل ترکیباتی است که در آن قرار دارد. ماءالشعیر از جو به دست می آید و همین امر دلیل وجود قند در آن است. به طور کلی، کالری ماءالشعیر ساده (ماءالشعیرتلخ) در حالت عادی 41 کیلو کالری در 100 گرم است. در همین 100 گرم شما می توانید 10.60 گرم قند (کربوهیدرات) دریافت کنید بدون اینکه چربی، فیبر و کلسترول وارد بدن تان شود. در عوض در این مقدار، ویتامین B4، کلسیم، روی، مس، سدیم و آهن وجود دارد که میزان هر کدام متفاوت است.  همین ویتامین ها دلیل اصلی بسیاری از افراد برای انتخاب ماءالشعیر تلخ یا طعم دار است.

همه ی قندها شیرین نیستند!

در یک نوشیدنی ماءالشعیر 60 درصد آن را کربوهیدرات ها تشکیل می دهند، 18 درصد آن را چربی ها و 18 درصد مابقی سهمی برای پروتئین ها است. این میزان در یک لیوان ماءالشعیر ( 100 گرم) در نظر گرفته می شود.

عدم وجود طعم و شیرینی ملموس زیر زبان با خوردن ماءالشعیر تلخ در مقایسه با ماءالشعیر طعم دار دلیلی بر عدم وجود قند و یا کربوهیدرات نیست. در واقع هر چیز که طعم شیرین داشته باشد، حاوی قند و هرچه که تلخ باشد نشانه عدم وجود قند نیست. باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مواد خوراکی طبیعی در عین تلخ بودن تا حدی حاوی قند هستند.

قند ها در دنیای ما انواع مختلفی دارند که اشتباها برای برخی افراد، تنها شیرین بودن یک ماده ملاک وجود قند در آن است حال آنکه این تنها یک برداشت سطحی از این دسته است. باید توجه داشته باشید که اگر قصد مصرف ماءالشعیر را دارید و توجه ویژه به قند موجود در آن را دارید، بهتر است از ماءالشعیر تلخ استفاده کنید چون میزان قند موجود در آن کمتر از یک نوشیدنی ماءالشعیر طعم دار است. با بررسی موارد گفته شده نتیجه گیری در این مورد کاملا ساده است.

اگر به همان جدول ارزش غذایی هر ماءالشعیر به صورت جداگانه نگاه کنید متوجه بیشتر بودن قند یک ماءالشعیر طعم دار خواهید شد. این نوع نوشیدنی ها کربوهیدرات بالاتری هم نسبت به ماءالشعیر تلخ دارند. از این رو برای کسانی که ورزش می کنند و به فکر جلوگیری از افزایش وزن هستند، استفاده از نوشیدنی ساده بدون طعم بیشتر پیشنهاد می شود.

با این حال، اگر به میزان قند موجود در ماءالشعیر حساس نیستید و نوع طعم دار آن را ترجیح می دهید، این امر کاملا سلیقه ای است. تنوع دادن به مدل مصرف این نوع نوشیدنی ها خود یک جذابیت ویژه دارد که برای هر کس یک مزیت به حساب می آید.

جمع بندی

لیوان شمس

تلخی ماءالشعیر، به خاطر وجود عصاره مالت زیاد است؟

خیر؛ ترکیبات داخل ماءالشعیر، یک میزان استاندارد دارند. اینکه یک ماءالشعیر تلخ است فقط به دلیل وجود عصاره رازک در آن است. فرمول تولید ماءالشعیر شامل میزان مشخصی عصاره رازک و عصاره مالت، می باشد. این به معنای تلخی بیشتر = قند کمتر، یا تلخی بیشتر = عصاره مالت بیشتر نیست! 

برخی باور های غلط به این موضوع دامن می زنند، که شما به واسطه افزایش آگاهی خود از میزان ارزش غذایی یک نوشیدنی مثل ماءالشعیر تلخ می توانید از آنها عبور کنید. با این حال آنچه که قابل اثبات است مفید بودن این نوع نوشیدنی ها در مقایسه با نوشیدنی های الکلی و نوشابه های گازدار سرشار از قند است که می تواند به سلامت تان در دراز مدت آسیب وارد کند و معده و کبد را دچار مشکل سازد. ماءالشعیر تلخ و طعم دار شمس دارای ویتامین های متعدد مثل خانواده B و آهن و روی و غیره هستند که به شما در داشتن سلامتی بهتر و حفظ انرژی در طول روز کمک می کنند. توجه داشته باشید که از این نوشیدنی هم طبق نیاز و به میزان لازم استفاده کنید.

منابع

مطالب مرتبط