دفع سنگ کلیه به لطف نوشیدنی مالت

دفع سنگ کلیه به لطف نوشیدنی مالت


همه ی کسانی که با درد سنگ کلیه دست و پنجه نرم می کنند به خوبی می دانند که این بیماری بسیار عذاب آور و دردناک است. طبق نظر بسیاری از متخصصان نوشیدنی مالت می تواند در روند از بین رفتن سنگ کلیه نقش موثری داشته باشد. اما آیا این موضوع صادق است؟

نوشیدنی مالت بدون الکل یک نوشیدنی انرژی‌زا است، که به طور منظم توسط کشور های مسلمان مصرف می‌شود و مقادیر قابل‌توجهی از آن به کشورهای حوزه خلیج‌ فارس و کشورهای خاورمیانه صادر می‌شود. نوشیدنی مالت به طور گسترده توسط افرادی استفاده می‌شود که از مصرف الکل پرهیز کرده یا به دلایل پزشکی مانند سنگ کلیه نیاز به دفع راحت تر و سریعتر آن دارند. اگر مشکل سنگ کلیه دارید و می خواهید از تاثیر نوشیدن کوتاه‌مدت نوشیدنی مالت بر روی دفع آن بدانید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

دسته بندی و شناخت انواع سنگ کلیه

مانند بسیاری از مشکلات رایج در بدن، سنگ کلیه ها هم انواع مختلفی دارند که هر کدام روند درمانی خاصی را به تشخیص پزشک طی می کنند. از جمله انواع این سنگ ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فسفات کلسیم
  • اشید اوریک
  • سیستین
  • سنگ استروویت
  • اگزالات کلسیم

بررسی عوامل تشکیل سنگ کلیه در بدن

درمان سنگ کلیه با شمس

سنگ کلیه از نمک های اسیدی و مواد معدنی تشکیل شده است. کلسیم، اگزالات کلسیم و فسفات آمونیوم، سیستئین، اسید اوریک و سایر مواد موجود در ادرار قادر به تشکیل یک ماده معدنی سخت هستند که به آن سنگ کلیه گفته می شود (نفرولیتیازیس/ بیماری سنگ کلیه).

عوامل خطرناک در ایجاد سنگ کلیه عبارتند از: مقاومت به انسولین، چاقی، زندگی در آب و هوای گرم، آسیب شناسی دستگاه گوارش ، داروها و الگوهای غذایی خاص می باشند. مطالعات همچنین نشان داده اند که مقاومت به انسولین می تواند در ایجاد سنگ کلیه نقش بسزایی داشته باشد. علاوه بر این، عوامل اپیدمیولوژیک می توانند باعث ایجاد سنگ کلیه شوند. مانند ژنتیک، رژیم غذایی، جنسیت، سن و موقعیت جغرافیایی. از جمله دلایل شایع دیگر برای تشکیل سنگ کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم آب شدن بدن
  • عفونت های بدن
  • کمبود مواد معدنی در بدن
  • اختلالات تیروئید

تاثیر درمانی سنگ کلیه با کمک نوشیدنی مالت

سنگ کلیه و شمس

بسته به نوع سنگ کلیه و خصوصیات ادرار، از تجویز مکمل های غذایی، اصلاحات رژیم غذایی و داروها برای دفع آن استفاده می شود. در بزرگسالان چاق ، pH ادرار پایین ممکن است باعث نفریت تیزه اسید اوریک شود. علاوه بر این، کلسیم شریانی عروق کرونر (CAC) در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی (CKD) شایع تر و شدید است، و بیشتر با افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی (CVD) همراه است. این امر قابل تشخیص توسط پزشک متخصص حتی می تواند با مصرف منظم و مقدار لازم آب و نوشیدنی مالت بهبود یابد.

در یک بررسی کلی، محققان اثبات کرده اند که میزان ورود سدیم و دریافت کم منیزیم، پتاسیم و کلسیم ممکن است در تشکیل سنگ کلیه نقش داشته باشد؛ همچنین میزان مصرف فروکتوز به عنوان عامل خطر تشکیل سنگ کلیه نشان‌ داده شده ‌است. سیترات ادرار ممکن است با خوردن نوشیدنی هایی که از نظر میزان محتوای سیترات زیاد هستند، به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

تاثیر ویتامین های موجود در نوشیدنی مالت بر سنگ کلیه و سلامتی

تاکنون چندین مطالعه انجام شده نوشیدنی های مختلفی را از جمله آماده سازی های مبتنی بر لیموناد، آب پرتقال، نوشابه های رژیمی و غیره با نتایج دو برابر آزمایش کرده اند. در نتیجه این تحقیقات، ارتباط بین کلسیم ادراری (کلسیمی)  اضافی با مصرف نوشابه های گازدار وجود دارد، اما نوشیدنی مالت حاوی ویتامین E می باشد که به این معنی است که دارای یک آنتی اکسیدان قدرتمند است و می تواند از جلوگیری از اکسیداسیون لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) جلوگیری کند.

طبق گزارش این تحقیق میزان فروکتوز رژیم غذایی باعث ایجاد پارامترهای خطر سنگ کلیه از قبیل دفع ادرار کلسیم، اسید اوریک، اگزالات و pH ادرار نمی شود. علاوه بر این چربی خون و به دنبال آن كمبود هیپوسیتراتوری، عامل اصلی متابولیسم در ایجاد سنگ کلیه در بزرگسالان و كودكان محسوب می شود که با کمک ویتامین های موجود در نوشیدنی مالت قابل درمان است.

بررسی های بیشتر متخصصان بهداشت به دریافت این نتایج منجر شد که خطر ابتلا به نقرس با افزایش مصرف نوشیدنی مالت، در مقایسه با افرادی که از آن استفاده نمی کردند، افزایش یافته است. نوشیدنی مالت که در اصل عصاره مالت در آن به کار رفته است، از مالت مایع که به راحتی قابل جذب است و مقدار بسیار زیادی از آن را می توان در ساختار ماءالشعیر ها پیدا کرد می تواند باعث افزایش بیشتر تولید اسید اوریک شود.

در حقیقت با دفع ادرار اسید اوریک یا استفاده از کربوهیدراتهای کم از این مشکل جلوگیری نمی شود . اما در عین حال، عوامل دیگری که در این مطالعه ارزیابی نشده اند می توانند عوامل مرتبط با رژیم و سبک زندگی باشند که در شکل گیری و بدتر شدن سنگ کلیه موثر باشند.

میزان مصرف نوشیدنی مالت غیر الکلی برای درمان سنگ کلیه

كاهش کلسیم اداری (کلسیمی) در مردانی معمول است كه از طرفداران مصرف نوشیدنی های مالت هستند و اين يكي از مزاياي جو در نوشيدني های مرتبط غير الكلي است. این یافته ها حاکی از آن است که مصرف نوشیدنی هایی که کلسیم فراوان دارند، به همان نسبت باعث دفع هرچه سریعتر سنگ کلیه نمی شوند.

سنگ کلیه درمانش با شمس

مثلا اگر شما هر روز بیشتر از حد لازم شیر مصرف کنید نمی توانید کلسیم لازم را به بدن برسانید. اما در عین حال برای جنگیدن با سنگ کلیه می توانید به سراغ خرید و مصرف منظم ( نه زیاد از حد) نوشیدنی مالت بروید. نوشیدنی مالت تلخ شمس باعث از بین رفتن ساختار سنگ شده و رفته رفته آن را از بدن تان دفع خواهد کرد.

طبق نظر ناصر سیم فروش، متخصص اورولوژی: «مصرف 2 یا یک لیوان نوشیدنی مالت در روز برای دفع و درمان سنگ کلیه کارساز است. اما نباید فراموش کرد که نوشیدن آب معمولی یا آب میوه ها مانند آبلیمو نیز می تواند در دفع سنگ کلیه موثر باشد.» اگر می خواهید برای دفع سنگ کلیه دچار مشکلات حاد تری نشوید بهتر است از مصرف موادی که در سنگ سازی بیشتر دخالت دارند بپرهیزید.

منابع:

مطالب مرتبط