نوشیدنی مالت، گزینه‌ای برای ورزشکاران

نوشیدنی مالت، گزینه‌ای برای ورزشکاران


این روزها داشتن اندام زیبا و بدن ورزیده بخشی از سبک زندگی غالب مردم شده است. این موضوع سوالات و دغدغه‌های زیادی را برای ما ایجاد می‌کند، مانند اینکه، از چه مواد غذایی‌ای استفاده کنیم؟ آیا نوشیدنی کم‌کالری‌ای برای تازه و خنک شدن بعد از ورزش وجود دارد؟ و … یکی از نوشیدنی‌هایی که می‌تواند بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی به فرد در رفع عطش و حس تازگی کمک کند، نوشیدنی‌ مالت یا ماالشعیر بدون الکل است.

 

 

نوشیدنی مالت و کاهش استرس

براساس تحقیقات متعدد انجام شده بر روی نوشیدنی مالت یا ماالشعیر بدون الکل، این نوشیدنی‌ها دارای ویتامین‌های مختلفی از جمله گروه‌ ویتامین‌های B مانند ویتامین B6 است. نوشیدنی مالت همچنین حاوی آمینو اسیدهای ضروری برای ساختن پروتئین در بدن است، ماده‌ای که بدن بعد از ورزش به آن نیاز دارد. (1)

نکته قابل توجه درخصوص نوشیدنی مالت این است که پتاسیم به عنوان یک ماده معدنی در  نوشیدنی مالت باعث متعادل شدن آدرنالین خون و کاهش تنش عضلات و در نتیجه کاهش استرس می‌شود. همچنین نوشیدنی مالت به دلیل داشتن رازک در ترکیبات خود اثر آرام‌بخشی بر روی بدن دارد. (2)

 

نوشیدنی مالت و تاثیر آن بر استخوان‌ها

نوشیدنی مالت به علت دارا بودن مقادیری از مواد معدنی مختلف مانند منیزیم، کلسیم و فسفر می‌تواند منبعی برای حفظ سلامت استخوان‌های ما باشد. این نوشیدنی‌ها منبع اصلی دریافت مواد معدنی مورد نیاز استخوان‌ها نیستند اما می‌توانند میزان دریافتی بدن از این مواد را افزایش دهند. پس شاید بتوان گفت نوشیدنی‌ مالت می‌تواند بخشی از نیاز ورزشکاران به این مواد ضروری برای سلامت استخوان‌هایشان را تامین کند. (1)

بر اساس مقاله‌ای در سایت باشگاه خبرنگاران جوان: مالت منبع مهمی از مواد مغذی هست که استخوان‌های شما برای حفظ سلامت خود به آن‌ها نیاز دارند، کلسیم، فسفر و منیزیم، در ساختار اولیه استخوان وجود دارند، پس با مصرف مواد غذایی که دارای عصاره مالت هستند، می‌توان بخش زیادی از نیاز روزانه استخوان‌ها را نسبت به این مواد معدنی تامین کرد. (3)

 

نوشیدنی مالت و کمک به داشتن تناسب اندام

چاقی و اضافه وزن با توجه به سبک زندگی امروزه، باعث شده افراد بیشتر از گذشته به ورزش کردن و فعالیت‌های بدنی اهمیت دهند. اما همان‌طور که در تمامی تحقیقات به آن اشاره شده است ورزش کردن به تنهایی کافی نیست و  برای رهایی از این معضل باید در کنار فعالیت بدنی، به تغذیه هم توجه کرد. نوشیدنی مالت شمس کلاسیک می‌تواند گزینه مناسبی برای گنجاندن در رژیم غذایی‌مان باشد. در شمس کلاسیک از هیچ شیرین‌کننده‌ای استفاده نشده است بنابراین این نوشیدنی کالری کمتری نسبت به سایر نوشیدنی‌های مالت طعم‌دار دارد.

اما باید همواره این نکته را به یاد داشت که نوشیدنی مالت را مانند هر ماده دیگر باید به اندازه مصرف کرد.

 

نوشیدنی‌های مالت بدون الکل شمس

نوشیدنی‌های مالت بدون الکل شمس نیز تمام فوایدی که در بالا به آن اشاره شد را دارند. از میان محصولات طعم‌دار مالت شمس، نوشیدنی مالت لیمونعناع می‌تواند گزینه مناسبی برای ورزشکاران محسوب شود. برای شیرین‌کردن این نوشیدنی به جای شکر از قند خرما استفاده شده است. قند خرما فواید زیادی دارد و حاوی مقادیری پتاسیم، منیزیم و آهن است. از طرفی قند خرما جزو قندهایی است که سریع جذب بدن می‌شود و می‌تواند بعد از ورزش انرژی از دست رفته بدن را به ورزشکار برگرداند. شمس لیمونعناع با طعم نعناعی که دارد حس تازگی و شادابی را به فرد منتقل می‌کند. (در باره شمس لیمونعناع بیشتر بخوانید)

مالت کلاسیک شمس نیز با پایه رازک و جوی خود منبعی برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است.

 

منابع:

(1)-  https://www.livestrong.com/article/497215-the-benefits-of-malt-extract-beverages

(2)- https://www.fitbeer.co.uk/fitbeerblog/2016/6/22/6-surprising-benefits-to-drinking-alcoholfree-beer

(3)- https://www.yjc.ir/fa/news/6672401/%D8%B9%D8%B5%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%88-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2-%D8%A2%D9%86-%D8%B9%D8%B5%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA-%DA%86%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

مطالب مرتبط