بررسی خواص عصاره رازک در نوشیدنی مالت

بررسی خواص عصاره رازک در نوشیدنی مالت


عصاره رازک جزء مهم و جدا نشدنی نوشیدنی مالت و ماءالشعیر به حساب می آید. در واقع از زمانی که شناخت بر روی رازک (Humulus lupulus) یا HOPS بیشتر شد، تنها برای خواص درمانی خاص، مانند رفع بی خوابی و یا مشکلات مرتبط با استرس و اضطراب مورد استفاده قرار نگرفت. البته بسیاری از کسانی که می خواهند خواب خوبی داشته باشند یا استرس اکسیداتیو سلول های مغز خود را کاهش دهند، یا از خطرات مرتبط با اختلالات مغز جلوگیری کنند به سراغ نوشیدنی مالت و ماءالشعیر می روند. مصرف این نوع گیاه به خودی خود نمی تواند چندان باب طبع همگان باشد، اما در عین حال اگر می خواهید بدانید با خوردن نوشیدنی مالت و ماءالشعیر چه لطف بزرگی در حق خود می کنید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

بررسی خواص عصاره رازک در نوشیدنی مالت

عصاره رازک

چرا از عصاره رازک در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر استفاده می شود؟

قبل از بررسی خواص عصاره رازک بهتر است پاسخ این سوال را بیابیم! در اصل چرا عصاره رازک می تواند جزء مهمی از این نوشیدنی ها باشد؟ بخاطر طعم تلخ یا خواص دارویی؟ در واقع می توان گفت که هر دو گزینه! عصاره رازک موجود در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر نه تنها برای فواید دارویی در کاربرد گسترده ای از صنایع غذایی نیز مورد استفاده واقع می شود، بلکه با  کشف دو ماده شیمیایی ضد عفونی در آن به اسامی هومولون و لوپولون، از آن برای کنترل و کاهش مدت زمان فاسد شدن مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده شد.

این دو ماده باکتری های مرتبط با فساد مواد غذایی را هدف قرار می دهند و کمک می کنند تا نوشیدنی مالت در عین پایدار ماندن، دارای مواد نگهدارنده شیمیایی مضر نباشد. در حقیقت، در گیاه رازک یک ماده تلخ به همراه کولین و آسپاراژین وجود دارد. مواد موثر هومولون و لوپولون از مواد آلفا زرین، و بتا رزین موجود در بدنه رازک استخراج می شوند.

با توجه به اینکه مقاومت و تاثیرات نامناسب نگهدارنده های مصنوعی در بدن انسان و حتی برای ماده غذایی مورد نظر نظیر نوشیدنی مالت می تواند عارضه آفرین باشد، از این رو تلاش بسیاری از متخصصان بر این بوده است تا جایگزین گیاهی مناسب تری را برای ارتقا عمر و دوام یک نوشیدنی، یا ماده خوراکی بیابند. رازک راه چاره عمده این مشکلات است. این کشف در سال 1500 میلادی در کارخانه های آبجوسازی انگلیس روی داد. محققان این حوزه در این دوران متوجه شدند که گیاه رازک، به عنوان یک نگهدارنده فوق العاده عمل می کند و عوارض محدودی هم دارد؛ که طبق کاربرد عصاره آن داخل نوشیدنی مالت یا ماءالشعیر و آبجو، بسیار محدود و نزدیک به صفر می باشند. همچنین گیاه رازک دارای قابلیت ضد باکتریایی نیز می باشد و از این رو عصاره‌ی آن یک دارو ضد میکروبی قوی به حساب می آید.

بررسی خواص عصاره رازک در نوشیدنی مالت

خواص آرامبخشی گیاه رازک در نوشیدنی مالت

اولین گزینه ای که می توان با نام بردن از رازک در مورد آن سخن گفت، خاصیت آرامش بخشی آن است. رازک را در قدیم در بالشت افراد قرار می دادند تا استرس و اضطراب آنها کاهش یافته یا اینکه خواب مطلوب و سریع تری را تجربه نمایند. برای کسانی که استرس دائمی در طول روز دارند استفاده از نوشیدنی مالت حاوی عصاره رازک بسیار پیشنهاد می شود.

چرا که این عصاره می تواند گیرنده های GABA مغز را در حالت تعدیل سازی قرار دهد و آرامش بیشتری را به فرد القا کند. بنابراین شما حتی با مصرف نوشیدنی مالت علاوه بر دریافت تغذیه لازم، خواب آرام و به دور از آشفتگی های ممکن را تجربه خواهید کرد. این گیاه علاوه بر اینکه بر تاثیرات مثبت بر روی اعصاب دارد، می تواند در پایین آوردن درد عضلات و جلوگیری از اسپاسم نقش مهمی ایفا کند.

تاثیر رازک برای پیشگیری از پارکینسون و آلزایمر

وظیفه حفاظتی این گیاه برای جلوگیری از هرگونه آسیب رسیدن به مغز مورد توجه بسیاری از متخصصان است. یکی از جمله خواص عصاره رازک موجود در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر جلوگیری از اکسیداتیو سلول های مغز است. استرس اکسیداتیو بسیاری از مشکلات نظیر پارکینسون و آلزایمر را ایجاد می کند که، در روند زندگی فرد در میانسالی و دوران پیری اختلال بوجود خواهد آورد.

جلوگیری از سرطان و ایدز با رازک!

از جمله خواص درمانی گیاه رازک می توان به دو بیماری مهم و فراگیر سرطان و ایدز اشاره کرد. این دو بیماری مبتلایان بیشتری نسبت به گزینه های دیگر دارند که می توانند با رعایت بهداشت، آگاهی و انتخاب های مناسب غذایی کنترل شوند. گفته می شود که از عصاره این گیاه برای ساخت دارو های ضد ایدز استفاده می شود.

رازک برای مبارزه با وقوع سرطان در بدن نیز نقش یک دارو فوق العاده قوی را بازی می کند. در حقیقت، بسیاری از خانم هایی که می خواهند از وقوع سرطان سینه جلوگیری به عمل آورند، می توانند از نوشیدنی مالت استفاده کنند. البته تنها خاصیت ضد سرطانی عصاره رازک به سرطان سینه مرتبط نمی شود. این عصاره موجود در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر برای سرطان های روده بزرگ، تخمدان و سرطان پروستات یک مقابله کننده قوی به حساب می آید.

طب سنتی، به جز خاصیت مبارزه با سرطان در گیاه رازک موجود در نوشیدنی مالت و ماءالشعیر ها به کاربرد مهم آن در انقباض روده، التهاب مثانه و بیماری سل اشاره کرده است. در صورت رنج بردن از شرایط ذکر شده می توانید به گیاه یا عصاره رازک پر خاصیت رجوع کنید.

درمان چاقی و اضافه وزن با عصاره رازک

بررسی خواص عصاره رازک در نوشیدنی مالت

عصاره رازک موجود در نوشیدنی مالت همان اِلمانی است که برای کاهش وزن و عبور از چاقی مفید و موثر قلمداد می شود. شاید خوردن معمولی نوشیدنی مالت و ماءالشعیر عامل موثری برای کاهش وزن نباشد و به وزن گرفتن کمک کند؛ اما در عین حال عصاره رازک موجود در آن به بسیاری از افراد کمک می کند تا به طور نرمال وزن کم کنند.

طبق مطالعه ای که در سال 2012 منتشر شده است اعلام کرده است که گیاه رازک با در اختیار داشتن دو ماده مهم درون خود در اصل به کاهش چربی و وزن کمک می کند. این دو ماده فلاونوئید و زانتوهومول هستند و قند خون ناشتا را پایین خواهند آورد. ماءالشعیر های مختلف شمس در طعم ها و شکل های گوناگون، همگی حاوی عصاره اعجاب انگیز رازک هستند که به شما کمک می کند تن سالم و ذهنی آرام داشته باشید.

منابع:

مطالب مرتبط