بررسی طبع (مزاج) نوشیدنی مالت

بررسی طبع (مزاج) نوشیدنی مالت


بررسی طبع مواد غذایی و نوشیدنی که میخوریم، به ما این امکان را میدهد تا برای مقابله با بسیاری از مشکلات جسمانی قابل پیشگیری موفق عمل کنیم. در حقیقت، داشتن شناخت از طبع گرم و خشک (صفراوی)، سرد و تر (بلغمی)، گرم و تر (دموی)، سرد و خشک ( سوداوی) به شما کمک می کند تا قبل از مصرف بسیاری از خوردنی های خوشمزه مانند نوشیدنی مالت و ماءالشعیر، از مزاج آن آگاه شده و در صورت لزوم آن را به همراه یک مصلح مصرف کنید.

بررسی طبع (مزاج) نوشیدنی مالت
ماءالشعیر

از کجا بدانیم طبع‌مان چیست؟

قبل از بررسی و دست یابی به طبع نوشیدنی مالت، این بخش به درد کسانی می خورد که به دنبال یافتن طبع خود هستند؛ تا متوجه شوند مصرف نوشیدنی مالت را به همراه مصلح هدف قرار دهند؟ یا خیر. در اصل یک روش کاملاً ساده برای شناخت طبع افراد وجود دارد. رطوبت و تر بودن مزاج به ظاهر شما بستگی دارد. در حقیقت، اگر رطوبت زیادی داشته باشید وزن و حجم بدن تان بیشتر می شود. البته در این رابطه یک پرانتز نیز وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 اصولاً افرادی که بدنی با حجم بیشتر دارند ( به طور عادی) مزاج تر دارند. و هنگامی که این حجم بیشتر بر اساس عضله و گوشت بدن باشد به آنها طبع گرم و تر تعلق می گیرد. اما اگر چاق بودن به چربی های انباشته بدن مرتبط باشند، در حقیقت مزاج شخص سرد و تر است.

در صورتی که شخصی لاغر باشد مزاج خشک دارد، اما اگر بدن او در عین لاغر بودن گوشت و حجم کافی داشته باشد طبع وی گرم و خشک است. این مقوله برای افرادی که لاغر بودن شان بیش از حد معمول است به طبع سرد و خشک تبدیل می شود. به همین سادگی.

لزوم توجه به طبع نوشیدنی مالت و دیگر غذاها چیست؟

بررسی طبع (مزاج) نوشیدنی مالت

طبق نظر بسیاری از پزشکان و متخصصان، شناخت طبع و اصول ذاتی مواد غذایی نظیر نوشیدنی مالت باعث می شود تا روند کارکرد معده و روده به شکل بهتری انجام گیرد. به عنوان مثال، اگر شما در فصل گرم به خوردن غذاهای گرم روی آورید، یا بدون توجه به ساختار مزاجی خود مواد غذایی را بدون مصلح مصرف کنید، عوارض و مشکلات سلامتی بیشتری را تجربه خواهید کرد. همواره توصیه بر این بوده است که مصرف مواد غذایی سنگین یا غذاهای گرم در فصل هایی نظیر بهار و تابستان را از روند رژیم غذایی خود خارج کنید. یا در صورت بروز مشکل از بابت خوردن یک ماده غذایی خاص حتماً از متعادل کننده آن، اطلاعات کافی را به دست آورید.

نوشیدنی مالت و ماءالشعیر نیز مانند دیگر مواد غذایی همین حکم را دارد. به دلایل ارائه شده در طب ایرانی و اسلامی مصرف آن به عنوان یک غذا یا دارو برای بهبود مشکلات خاص همواره توصیه شده است. نوشیدنی مالت و ماءالشعیر که جزء غذاهای فرآوری شده است، برای جلوگیری از غلیان خون، کبد گرم، تسکین التهاب معده و سردرد گرم مفید است.

طبع ( مزاج) نوشیدنی مالت چیست؟

بررسی طبع (مزاج) نوشیدنی مالت

با توجه به شناخت طبع افراد اکنون می توانیم بگوییم که مزاج نوشیدنی مالت در صورت استفاده مفید و مناسب برای کسانیکه طبع گرم و خشک دارند، مفید است. چرا که طبق نظر کارشناسان حوزه طب سنتی، ماءالشعیر و نوشیدنی مالت در عین داشتن خواص مفید مزاج سرد و تر دارد. از این رو مصرف آن در فصل های گرم برای کسانیکه طبع گرم دارند، مفید است.

آن دسته از کسانی که مزاج سرد و تر نیز دارند می توانند از این نوشیدنی مغذی استفاده کنند. به شرط آنکه چند نکته را رعایت نمایند. اینکه شما مزاج یکسانی با ماءالشعیر داشته باشید، ابدا بد نیست و به این معنا نیست که نمی توانید از خواص نوشیدنی مالت لذت ببرید. تنها لازم است که بعد از مصرف ماءالشعیر یک قاشق عسل بخورید تا در واقع مصلح آن را میل کرده باشید و معده سرد یا تر شما دچار مشکل نشود. تنها مصلح اعلام شده برای ماءالشعیر و نوشیدنی مالت عسل است. بنابراین نیازی به استفاده از هیچ ماده غذایی دیگر نیست.

طبق نظر متخصصان طب سنتی کسانی که دارای طبع گرم و خشک هستند، با استفاده منظم و مفید از نوشیدنی مالت و ماءالشعیر کمک بزرگی به سیستم گوارش و دیگر بخش های بدن می کنند. این نوشیدنی گوارا به شما کمک می کند تا خشکی و زردی پوست بدن را از بین ببرید. همچنین اگر زیر چشمان تان گود افتاده باشد می توانید رفته رفته شاهد بهبود ظاهر آن باشید.

همچنین تحریک پذیری عصبی تان نیز کاهش یافته و غلظت خون تان به حد مناسب نزدیک می شود. البته این دست خواص فارغ از مسائلی است که در مورد نوشیدنی مالت و ماءالشعیر نظیر ویتامین های موجود در آن برای بهبود گوارش یا تحکیم استخوان ها بیان می شود. از این رو اگر بتوانید مصرف نوشیدنی مالت را در فصول گرم مد نظر قرار دهید، کمک بزرگی به سلامتی بدن و دریافت مواد مغذی لازم نموده اید. البته این سخن بدان معنا نیست که در مصرف این ماده خاص زیاده روی نمایید. همیشه استفاده مقدار مشخصی از آن می تواند به شما کمک کند تا بدنی سالم داشته باشید.

تاثیر استفاده از ماءالشعیر برای روزه داری و رفع تشنگی

ارتباط میان بهبود روزه داری در ماه های گرم سال و مصرف نوشیدنی مالت و ماءالشعیر به همراه طبع آن، این است که شما می توانید برای کاهش خشکی بدن در این زمان از سال از آن استفاده نمایید. طبق آنچه که در مورد طبع مالت و ماءالشعیر گفته شد، این نوشیدنی به شما این امکان را می دهد تا رطوبت را در بدن خود حفظ نمایید.

در حقیقت (تر) بودن این نوشیدنی باعث می شود تا از تشنگی زیاد جلوگیری کرده و در صورت مصرف مواد غذایی نظیر سرخ کردنی های مختلف، دارای ادویه زیاد یا بسیار گرم، شرایط بدن را به حالت تعادل برسانید. مصرف نوشیدنی مالت و ماءالشعیر برای رفع تشنگی در اثر انجام فعالیت های روزانه یا فعالیت های فکری امری بدیهی است و شناخت آن که به ما کمک می کند تا بدن شاداب تری داشته باشیم. ماءالشعیر های طعم دار و ساده شمس در تمامی نقاط ایران در دسترس شما مشتریان گرامی است، تا با شناخت و آگاهی بهتر از بدن خود تنی سالم و تغذیه بهتری داشته باشید.

مطالب مرتبط