پشت پرده مصرف قرص مخمر آبجو

پشت پرده مصرف قرص مخمر آبجو


به گفته بسیاری از پزشکان و متخصصان مصرف قرص مخمر آبجو دارای مزایا و معایبی است که البته اصولاً معایب آن از چشم دور می مانند. خیلی از افراد برای افزایش انرژی، افزایش وزن، به عنوان مکملی برای تقویت بدن، یا در کنار ورزش از این قرص استفاده می کنند. حتی بسیاری از خانم ها نیز دوست دارند بدانند که این قرص مخمر آبجو می تواند در حین حاملگی و شیردهی مورد استفاده قرار بگیرد، یا خیر؟ در مورد هریک از موارد گفته شده صحبت با پزشک ضروری است؛ با اینکه مصرف هر نوع قرص ( من جمله مخمر آبجو) اگر بیش از حد باشد، عوارض خاص خود را خواهد داشت.

پشت پرده مصرف قرص مخمر آبجو
قرص مخمر آبجو

چرا مصرف قرص مخمر آبجو رو به افزایش است؟

امروزه تعداد رو به رشدی از مردم، مزایای مصرف مواد مغذی و مخمر را کشف کرده اند. به طور خاص، این قرص برای گیاه خواران محبوب است تا ویتامین‌های کافی و مواد معدنی لازم را در رژیم غذایی شما کامل نماید. اما چرا این قرص به طور تساعدی در بین مصرف کنندگان محبوبیت پیدا کرده است؟ آیا عوارضی هم دارد؟

مخمر آبجو چگونه تولید و عرضه می شود؟

براساس نامی که به این ماده خوراکی داده اند، در ابتدا مخمر کشف شد و درست زمانی که فهمیدند باقیمانده آن یک ارزش غذایی برای همه دارد، قرص مخمر آبجو تولید شد. در اصل، مخمر “غذایی” علی‌رغم وضعیت خود به عنوان محصول زاید صنعت آبجوسازی به شمار می آید. در طول زمان، هم مواد غذایی و هم صنایع مکمل استفاده از آن را برای تولید محصولات در یکی از سه شکل پودر، مایع و یا قرص توسعه دادند.

شکل خشک‌شده این مخمر، شناخته‌شده‌ترین شکل موجود آن است. فرآیند تولید وضعیت مخمر را تغییر می‌دهد. یعنی اگر در دماهای پایین خشک شود، مخمر غیرفعال می‌شود. این به این معنی است که عملاً تاثیر منفی روی بدن نخواهد داشت و توصیه ای که از جانب پزشکان برای مصرف آن صورت می گیرد حقیقت دارد. سپس تولید کنندگان آن را بسته بندی می کنند و به عنوان یک مکمل غذایی به شکل پودر، مایع یا قرص می‌فروشند.

چه کسانی باید قرص مخمر آبجو را مصرف کنند؟

قرص مخمر آبجو به عنوان یک مکمل غذایی، یک منبع عالی ویتامین B است و بسته به روش پردازش می‌تواند حاوی، سلنیوم یا کروم باشد. این مواد مغذی فواید سلامتی بسیاری را به شرح زیر ارایه می‌کنند.

بسیاری از اشکال مدرن تولید مخمرهای موجود، الکلی نیستند. این بدان معنی است که تولید کنندگان آن را صرفاً برای ارزش مخمر و مزایای آن به عنوان یک مکمل پرورش می دهند نه اینکه مانند نوشیدنی آبجو صرفا یک نوشیدنی الکلی/ غیر الکلی باشند. مثلاً آن‌هایی که ویتامین b کمتری در بدن خود دارند، به دلیل عدم تعادل شکم و یا عدم وجود مواد مغذی خاصی که در درجه اول در غذاهای حیوانی یافت می‌شوند، می‌توانند این مواد مغذی را در مخمر مواد غذایی یافته و برای بهبود شرایط بدن مصرف کنند. این مهم ترین مزیت قرص مخمر آبجو و دیگر اشکال مخمر آبجو است که در واقع ضرری برای شخص به وجود نمی آورد.

قرص مخمر آبجو به چه جهت استفاده می شود؟

تولید کنندگان مواد غذایی و مکمل ها، برای تولید مخمر آبجو، در چهار مرحله آن را فرآوری می‌کنند. این موارد عبارتند از:

  • کاشت
  • کشت
  • برداشت
  • خشک کردن (فقط مکمل): فرآیند خشک کردن شامل گرفتن تمام آب از خمیر موجود و سپس رسیدن به مخمر غذایی نهایی هستند که در گرما خشک می شوند.

تکمیل صحیح هر مرحله برای ایجاد یک محصول نهایی که غنی از مواد مغذی است، حیاتی است. به عنوان مثال، بسیاری از مواد مغذی موجود در قرص مخمر آبجو به شدت حساس هستند. بنابراین، چگونگی روند تولید، ذخیره و حمل و نقل آن تا حد زیادی بر منافع نهایی مصرف‌کننده تاثیر می‌گذارد. به ویژه خانواده ویتامین B حساس به گرما و برخورد بسیار حساسند. به عنوان مثال، این یکی از دلایلی است که مردم برای نوشیدن شیر نوع پاستوریزه را به جای غیر پاستوریزه انتخاب می‌کنند. شرکت‌های تولید کننده قرص مخمر آبجو، برای حفظ این مواد مغذی به شکل مکمل مخمر تلاش می کنند تا یک مخمر اصطلاحا پاستوریزه را به دست مشتری برسانند. این برندها بسته به بزرگی و پرطرفدار بودن نیز قیمت های مختلفی را برای این مخمر ها انتخاب می کنند.

قرص مخمر آبجو در مقابل مخمر تغذیه ای

ممکن است تعجب کنید که آیا بین آبجو و مخمر غذایی تفاوت وجود دارد یا خیر. تا حدی، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با استفاده از این اصطلاحات تفاوتی را متوجه نمی شوند، در حالیکه حقیقتا تفاوت میان آنها وجود دارد. تفاوت و تشابهات این دو ماده غذایی در ادامه آورده شده اند:

  • هر دو نوع خانواده مخمر Saccharomyces cerevisiae هستند، اگرچه سویه های مختلفی وجود دارد. به عبارت دیگر ، مخمر دیگر قادر به تولید مثل نیست.
  • آنها به طور مشابه پردازش و تولید می شوند.
  • بسته به مواد در حال رشد در آنها، مشخصات کلی غذایی مشابه دارند.

به یاد داشته باشید که در اصل قرص مخمر آبجو باقیمانده حاصل از تهیه آبجو است که ارزش غذایی داشته و توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالیست که مخمر تغذیه ای همیشه یک نوع مخمر رشد یافته اولیه است. این بدان معنی است که شرکت ها آن را صرفاً برای ارزش مخمر و استفاده به عنوان مکمل کشت می کنند. امروزه ، بیشتر مخمر ها و قرص مخمر آبجو درست مثل مخمرهای مغذی رشد می کنند( یعنی فقط با هدف تولید به عنوان یک مکمل غذایی وبس). هنگامی که این مخمر ها از این طریق تولید می شوند، طعم تلخ مخمر آبجو سنتی را نخواهند داشت و نیازی به بازدارندگی هم ندارد. این عوامل به مصرف کنندگان آرامش خاطر استفاده از آنها را ارائه می دهد، از این رو مشکلی برای بدن و سلامتی آن بوجود نخواهد آمد.

از نظر تغذیه ای ، هر دو شکل اصلی و غیرفعال مکمل های مخمر مشابه هستند.  مهمترین نکته در مورد تولید قرص مخمر آبجو محیط رشد ، پردازش و رسیدگی است. کروم موجود در قرص مخمر آبجو یک استثناء است. رشد اولیه قرص مخمر آبجو حاوی چنین ماده ای نیستند ( یا بسیار کم هستند) و حتی ممکن است وجود نداشته باشد.

 منابع:

danoxe.com

thehealthyhomeeconomist.com

مطالب مرتبط