آیا نوشابه های گاز دار سرطان زاست ؟

آیا نوشابه های گاز دار سرطان زاست ؟


امروزه درکشورما بسیاری از افراد جامعه علاقمند به صرف نوشیدنی های مختلف بخصوص نوشابه های گازدار که حاوی (شکر –اسید فسفریک – شیرین کننده های مصنوعی –کافین ) هستند که جز مواد قندی فراوان هیچ سود و فایده ای برای بدن ندارد  شاید بتوان گفت که مضرات وعوارض مصرف نوشیدنی های قندی بخصوص نوشابه بسیار زیادتر از فواید آن می باشد. اما فرهنگ جامعه امروزی  دستخوش تغییراتی شده که افراد علاوه بر استفاده از مواد غذایی به تاثیراتی که این مواد بر بدن دارد نیز اهمیت می دهند و با مطالعه میزان کالری و مواد موجود درنوشیدنی های مختلف ، اقدام به خرید مایحتاج خود می کنند.

آیا می دانستید نوشابه ها حاوی کافین است ؟

متخصصین امور تغذیه براین باورند که یکی از علل چسبندگی گلبول های خونی دربدن افراد مصرف نوشابه های گازدار است. و مقدار زیادی از ویتامین B موجود دربدن صرف مقابله با قند موجود در نوشابه ها می شود واین خود عامل بروز خستگی  و افسردگی در افراد مصرف کننده می شود.

براساس تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان دانشکده پزشکی جان هاپکینز امریکا : مصرف نوشابه بصورت روزانه باعث بروز سرطان در بدن می شود محققان این دانشکده با بیان اینکه نوشابه حاوی کارامل رنگی است بیان می کنند این ماده در فرایند تولید باعث بروز سرطان (سرطان خون – سرطان ریه – سرطان تیروید)در افراد می شود. واقعیت تلخی که درمورد نوشابه های گازدار وجود دارد اینست که تولید کنندگان آن به میزان عمد در این نوشیدنی کافئین اضافه می کنند تا مصرف کنندگان، به مصرف این نوشیدنی ها وابستگی و به نوعی اعتیاد پیدا کنند . نکته حائز اهمیت درباره نوشابه های مشکی دراین است که اسید فسفریک بیشتری که در این نوشابه ها وجود دارد مانعی بزرگ برای جذب کلسیم در بدن می شود همین دلیل کافی است تا متخصصین تغذیه مصرف نوشابه را دلیلی برای ابتلا به پوکی استخوان بیان کنند. سارا بلیچ استادیار دانشکده سلامت عمومی  در مجله سلامت عمومی امریکا نوشته است :

متخصصان درکنار قفسه فروش نوشابه های گازدار علایم هشدار دهنده قراردادند که روی آنها نوشته بود آیا میدانید برای رهایی ازکالری یک بطری نوشابه یا آبمیوه باید 50 دقیقه بدوید.؟!!!

دکتر سعید نعمتی دبیرکنگره دندانپزشکی ترمیمی وعضو هیات علمی دانشگاه :

استفاده بی رویه جوانان و نوجوانان از نوشابه های گازدار که حاوی مواد قندی فراوان است باعث ایجاد صدمات جبران ناپذیر به دندان وبر بدن می شود.

عوارض مصرف نوشابه های گازدار

 1. مصرف نوشابه ها بر عملکرد کلیه ها دربدن تاثیر منفی می گذارد.
 2. ریسک ابتلا به دیابت را بدلیل وجود قند فراوان بالا می برد.
 3. باعث ایجاد خشکی در پوست بدن می شود
 4. رنگ کاراملی موجود درنوشابه های گازدار سرطان زا می باشد و سبب بروز مشکلات عروقی می شود.
 5. وجود قند فراوان بخصوص درکودکان سبب افزایش وزن و چاقی می شود
 6. وجود مقدار زیاد سدیم منجر به فشار خون بالا می شود
 7. خطر ابتلابه بیماری های قلبی بخوص در آقایان وسندروم متابولیک را افزایش می دهد
 8. بدلیل وجود مواد قندی و ترکیبات شیمیایی خطر پوسیدگی دندان و ازبین رفتن مینای دندان را منجر می شود
 9. نوشابه حاوی قندهای مصنوعی فراوان است که خود باعث بروز سرطان میشود
 10. نوشابه ها بدلیل وجود فسفریک اسید در ترکیباتشان باعث کاهش سطح کلسیم استخوان در بدن می شوند
 11. نوشابه ها بدلیل تغییر متابولیسم بدن مانعی برای کاهش وزن در افراد می باشند.
 12. بدلیل وجود مواد قندی فراوان موجب رسوب کلسیم موجود در کلیه ها شده و احتمال بروز سنگ کلیته را بالا می برد، همچنین افراد را در معرض ابتلا به کبد چرب قرار می دهد.
 13. باعث ایجاد آسم و آسیب به ریه وافزایش ریسک ابتلا به بیماری هایی مانند آسم می شود.
 14. بدلیل وجود مواد شیمیایی بنزوات سدیم یا بنزوات پتاسیم سبب آسیب به دی ان ای در میتو کندری می شود

بهترین جایگزین بجای نوشابه های گازدار چیست؟

اما براستی برای پاسخ به این سوال تحقیقات وسیعی صورت گرفته تا بتوان سلیقه و سبد مصرفی خانوارها بخصوص خانواده های ایرانی را تغییر داد. بهترین جایگزینی که طبق تحقیقات محققان میتواند صورت بگیرد مصرف آب و مواد لبنیاتی و نوشیدنی های بدون قند و حاوی مواد معدنی و املاح و همچنین آبمیوه های طبیعی است. در کنار این فهرست نوشیدنی های مالت با قند بسیار اندک و ویتامین های ب و ث می تواند یکی از جایگزین های مناسب نوشابه های گازدار باشد.

نتیجه گیری

دراین مقاله سعی کردیم شما را  با مضرات مصرف نوشیدنی های گازدار و قندی آشنا کنیم و بتوانیم نقشی هرچند اندک درتغییر فرهنگ مصرف نوشابه ایفا کنیم. کارخانه شمس توانسته با بهرگیری از متخصصین تغذیه وکادری مجرب درکنار تنوع محصولات خود طیف وسیعی از مشتریان علاقمند به مصرف نوشیدنی ها را به خود جذب کند. در پآیان، در مقابل نوشیدنی های گازدار خواندن مقاله مربوط به خواص شگفت انگیز نوشیدنی های مالت را به شما توصیه می کنیم.

 

مطالب مرتبط