مقایسه ارزش غذایی عصاره مالت جو و عصاره گندم

مقایسه ارزش غذایی عصاره مالت جو و عصاره گندم


عصاره مالت یکی از اجزای اصلی و اساسی در تولید نوشیدنی مالت و ماءالشعیر به حساب می آید و ارزش غذایی آن به قدری بالا است که بسیاری از کارشناسان تغذیه توصیه می کنند کسانی که یبوست دارند، یا از مشکلاتی مانند زخم معده رنج می برند، از مواد و محصولات حاوی عصاره مالت جو استفاده کنند. در عین حال عصاره گندم نیز برای بسیاری از مواد غذایی و کاربرد های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و در اصل این دو عصاره جزء بهترین منابع برای دریافت ویتامین های لازم و تسکین مشکلات جسمی هستند. اما آیا واقعا ارزش غذایی عصاره مالت جو از عصاره گندم بیشتر است؟ یا برعکس این موضوع حقیقت دارد؟

مقایسه ارزش غذایی عصاره مالت جو و عصاره گندم

خواص معدنی عصاره گندم چیست؟

عصاره گندم از دانه های جوانه زده این ماده غذایی باارزش تهیه می شود و در نتیجه نسبت به عصاره مالت جو شیرین است؛ حتی بدون آنکه به آن شیرین کننده ای اضافه شود. هنگامی که آن را مزه می کنید شاید طعم آشنای سمنو در دهن تان تشکیل شود. مفید بودن و با ارزش بودن عصاره گندم باعث شده است، تا از آن برای بهبود دهنده های بیماران مختلف نظیر افراد مبتلا به MS استفاده شود.

عصاره گندم در مقابل عصاره مالت جو دارای مواد معدنی متعددی است. این مواد کمک می کنند تا روند رشد بدن و کم خونی شایع در بسیاری از خانم ها کنترل شود. چرا که این عصاره مقوی سرشار از آهن و روی است. در اختیار داشتن ویتامین های A و E  در عصاره گندم آن را به منبع مهمی به عنوان خواص آنتی اکسیدانی تبدیل کرده است. در نتیجه رادیکال های آزاد نمی توانند فعالیت های بدن را مختل نموده و موجب پیشامد بیماری های مختلف نظیر بیماری های پوستی و چشمی شوند.

البته تنها ویتامین های موجود در این عصاره موارد ذکر شده نیستند و شما می توانید ویتامین هایی مانند k و b را در آن به سادگی بیابید. اگر دچار ضعف و ناتوانی جسمی هستید می توانید از این عصاره استفاده کنید. خاصیت درمانگری طبیعی عصاره گندم باعث شده است تا به یکی از گزینه های حتمی برای درمان مشکلات پوستی نظیر چین و چروک تبدیل شود.

اما خواص غذایی و سلامتی عصاره مالت چیست؟

خواص تغذیه ای و درمانی عصاره مالت نیز بر بسیاری از افراد پوشیده نیست. تا جایی که می توان ارزش غذایی آن را حتی بیشتر از عصاره گندم دانست. در منابع مختلف عمدتاً توصیه می شود تا پس از ظهور فصول سرد به سراغ محصولات و خوراکی هایی بروید، که در آنها از عصاره مالت استفاده شده است. البته انجام تغییرات عمده در روند رژیم غذایی را می توان به کمک عصاره مالت پیگیری کرد.

چه کسی را می توان پیدا کرد که به پوست، مو و ظاهرش بیشتر از هر بخش دیگر اهمیت ندهد؟ از این رو استفاده از عصاره این ماده خوراکی بیشتر به این دست از افراد توصیه می شود. با اینکه خاصیت عصاره گندم نیز کنترل و درمان مشکلات پوستی است، پس می توان این دو منبع غذایی مهم را گزینه های مهمی برای رفع مشکلات پوستی دانست.

با این حال، طبق نظر دکتر محمد حسین عزیزی، متخصص صنایع غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، ارزش غذایی عصاره مالت و یا پودر جو بیشتر از گندم است و از این رو ارزش غذایی آن نیز فزونی دارد. بنابراین غنی بودن آن از لحاظ در اختیار داشتن ویتامین ها و مواد معدنی لازم نظیر منیزیم، کلسیم، آهن، فسفر، و غیره، یک امر ثابت شده است.

آیا عصاره مالت جو قند بالایی دارد؟

آیا عصاره مالت جو قند بالایی دارد؟

در حقیقت قند مالتوز عصاره جو، نه تنها باعث ایجاد مشکلات جسمی و آسیب رسانی به سلامت افراد نمی شود بلکه به دلیل در اختیار داشتن فیبر محلول به افراد مختلف اجازه می دهد تا ارزش غذایی موادی که مصرف می کنند را افزایش دهند.

به این مثال دقت کنید. شکر معمولی مورد استفاده عادی مردم، قطعا می تواند سیستم ایمنی را دچار اختلال کرده و از سویی دیگر موجب افزایش وزن صعودی شود. در حالی که این موضوع برای قند موجود در عصاره مالت صدق نمی کند و مواد قندی در این عصاره وارد خون نمی شوند.

تکلیف قند موجود در عصاره گندم چیست؟

در حقیقت روند جذب قند موجود در عصاره گندم مانند عصاره مالت جو بسیار کم بوده و این موضوع به پایدار ماندن روند قند خون کمک شایانی می کند. طبق نظر کارشناسان مختلف، حتی مصرف این ماده غذایی برای آن دسته از افرادی که با بیماری قند خون دست و پنجه نرم می کنند نیز مفید است.

وجه تشابه کاربردی عصاره گندم با عصاره مالت جو این است که خانم های بارداری که با دیابت بارداری دست و پنجه نرم می کنند نیز می توانند برای کاهش قند خون از محصولات حاوی این دو عصاره استفاده کنند. البته برای کنترل و شناخت بهتر شما می توانید قبلا با پزشک مشورت نموده و در صورت عدم وجود مشکل آن ها را مصرف نمایید.

آیا خوردن نوشیدنی مالت جو تضمینی برای دریافت خواص کامل جو است؟

آیا خوردن نوشیدنی مالت جو تضمینی برای دریافت خواص کامل جو است؟

ترکیب عصاره مالت و رازک موجود درون نوشیدنی ها و مواد غذایی دیگر نظیر نوشیدنی مالت و ماءالشعیر حکم دریافت تمامی خواص لازم آن را دارد و برای کسانی که علاقه مند به استفاده مستقیم از عصاره مالت نیستند، مصرف مواد غذایی حاوی این ماده مغذی بسیار پیشنهاد می شود.

چرا که عصاره مالت در طی فرآیند تولید، ارزش غذایی بالاتری پیدا کرده و تمامی ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و غیره را در خود نگهداری می کند. در اصل تمامی نوشیدنی ها و مواد غذایی که از عصاره مالت جو در تولید آنها استفاده می شود، از محصولات غذایی دیگری که حاوی مواد نگهدارنده، شکر بالا، یا مواد مصنوعی هستند بهتر عمل می کنند.  در نتیجه در اکثر منابع معتبر و معروف برتری عصاره مالت جو یا عصاره گندم، نسبت به دیگر موارد مشابه امری اثبات شده است.

طبق نظر متخصصان اما اگر به ارزش غذایی بیشتری می اندیشید محصولات غذایی و ماءالشعیر حاوی عصاره مالت جو را انتخاب کنید. ماءالشعیر های شمس حاوی عصاره مالت، تمامی ویتامین ها و مواد ضروری را دارا می باشند و ارزش غذایی بالایی نیز دارند.

منابع:

مطالب مرتبط