آیا مصرف ماء‌الشعیر باعث ایجاد فشارخون می شود؟

آیا مصرف ماء‌الشعیر باعث ایجاد فشارخون می شود؟


قبل از بررسی تاثیر نوشیدن ماءالشعیر بر فشار خون ، لازم است اصلاح فشار خون را از نظر علمی و عامیانه تعریف نماییم. فشار خون اصطلاحی است که در فرهنگ عامیانه ایرانی ها جایگاه ویژه ای دارد و توانسته است مسبب بسیاری از مشکلات خانواده ها باشد.

فشارخون  بالا چیست ؟

دکتر شلدون  g.شپس،  متخصص فشارخون بیان می کند که : مصرف آبجو در صورتی بیش از سه لیوان درروز باشد باعث ایجاد فشارخون درافراد می شود. همچنین آبجو بدلیل داشتن کالری میتواند سبب افزایش وزن شود که یکی دیگر ازعوامل فشارخون بالاست.

آلسیون ون دوسن : مردان مبتلا به فشارخون بالا با مصرف نوشیدنی های حاوی الکل،  درمعرض افزایش  لیپوپروتین باچگالی بالا یا HDL هستند که باعث ایجاد حملات قلبی کشننده و فشارخون بالا می شود.

زمانیکه سرخرگهای بزرگ، قابلیت ارتجاع واستحکام طبیعی خودرا ازدست میدهند عروق کوچک نیز باریک شده وفشارخون بالا میرود. افرادی که دارای فشارخون هستند باید ازخوراکی های سرشار از فیبر، که سبب کاهش سدیم و پتاسیم می شود استفاده کنند . یکی از ویژگی های نوشیدنی مالت (ماءالشعیر)  شمس کلاسیک داشتن مالت (جوانه جو ) است که دارای فیبر، مواد معدنی و ویتامین فراوان می باشد.

تاثیر نوشیدنی های مالت بر فشار خون

ماءالشعیر به عنوان یکی از نوشیدنی های سالم می تواند تاثیرات مختلفی بر سلامت افراد جامعه داشته باشد. در این مقاله ما سعی می کنیم برخی از این تاثیرات که بر سلامت غذایی افراد موثر است را بررسی و تحلیل نماییم.

بیماری های قلبی و نوشیدن ماءالشعیر

تاثیر آبجو بر فشار خون در سایت شمس

مصرف ماء الشعیر علاوه بر تنظیم عملکرد سیستم گوارشی  و روده ها باعث کاهش  ابتلا به بیماری های قلبی وبعضی از سرطان ها می شود، علت این موضوع وجود فیبرهای موجود در نوشیدنی های مالت می باشد. ماء الشعیر ها حاوی کاروتنوئیدها ، انتوسیانین و فلاونوئید ها هستند. مصرف ماءالشعیر دربهبود عملکرد خون رسانی به قلب وکاهش ابتلا به پرفشاری خون و سلامت کلیه ها مفید است، همچنین بدن افراد را از بروز حملات سکته مغزی و قلبی و بروز سرطان محافظت می کنند (livestrong, 2019).

نوشیدنی های مختلفی امروزه در میان سفره های خانواده های ایرانی جای می گیرد اما سوال مهمی که برای افراد پیش می آید این است که آیا مصرف نوشیدنی ماءالشعیر باعث ایجاد فشارخون می گردد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید تفاوت تهیه نوشیدنی مالت در روش سنتی وجدید را دانست .

روش های تهیه نوشیدنی مالت :

تاثیر نوشیدنی مالت بر فشار خون - در سایت شمس

1.     روش سنتی تهیه نوشیدنی مالت

در روش سنتی جوی پوست کنده را داخل آب ریخته و با حرارت ملایم به جوش می آورده اند وسپس آن را از روی شعله برداشته واجازه می دادند تا مواد ته نشین شوند.  آب سرخ رنگی که رقیق بود و بالای ظرف جمع می شد را ماء الشعیر می نامیدند.

2.     روش مدرن تهیه نوشیدنی مالت

درروش جدید ومدرن ابتدا جو را به جوانه مالت (جوجوانه زده ) تبدیل می کنند سپس جوانه را خشک کرده و طی فرایندی از مالت، مایعی ای تهیه  می کنند که به ان آبجو  می گویند . درمرحله بعدی تقطیر صورت گرفته والکل موجود را حذف کرده ویا تخمیر را محدود می کنند. درایران در فرایند تهیه نوشیدنی مالت هیچ گونه مخمری استفاده نمی شود بنابراین هیچ گونه الکلی در این فرایند ایجاد نمیگردد که نیاز به فرایند الکل زدایی باشد.

در همین رابطه می توانید بخوانید:
همه چیز در مورد روش تهیه نوشیدنی مالت

فواید بر سلامت عمومی

جو و مالت عصاره های شفابخش - وب سایت شمس

نوشیدن نوشیدنی مالت درصورتیکه به حد  اعتدال مصرف شود منجر به سلامت عمومی در بدن می شود. درحالیکه مصرف زیاد این نوشیدنی ها تاثیرمثبتی بر فشارخون وسلامت کلی بدن ندارند. نتیجه آخرین تحقیقات محققین هلندی ودانشگاه هارواد ثابت کرده است که : نوشیدن مقدار کم ماءالشعیر (آبجو بدون الکل ) فشارخون شماراتحت کنترل نگه می دارد.

بدلیل کمبود میزان سبوس و دریافت ویتامین های موجود در سبوس غلات، خانوارها میتواننند با مصرف نو.شیدنی مالت وقراردادن آن در سبد مصرفی، بخشی از ویتامین موجود را دریافت کنند. همچنین بجای مصرف نوشیدنی های گازدار می توان از نوشیدنی های بدون قند استفاده کرد. (sig, 2019)

دکتر خزائی خاطرنشان کرد :

ماءالشعیر می تواند به کاهش فشارخون کمک کند .وی همچنین به مصرف منظم ماءالشعیر برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اشاره کرد .این نوشیدنی دارای تمام ویتامین ها ومواد معدنی ضروری ازجمله فیبرمحلول بتا-گلوکان است که اهنگ جذب گلوکز را کند می کند . مصرف ماءالشعیر درکاهش سطوح گلوکز وانسولین درافراد مبتلا به مقاومت به انسولین نقش بسزایی دارد.

مضرات نوشیدنی مالت

نوشیدنی مالت خارج از کشور ایران به همراه الکل تولید می شود که می تواند بر سلامت افراد جامعه تاثیرات منفی و مضری داشته باشد. یکی از این تاثیرات بالا رفتن فشار خون افراد می باشد.

نوشیدن آبجو موجب بالا رفتن فشار خون

به گفته کارولین تامپسون  که یک عکاس وخبرنگار حرفه ای که دارای لیسانس هنر وگواهینامه شخصی مربیان از موسسه سلامت وتناسب اندام دانشگاه کالیفرنیا است بیان می کند که : نوشیدنی مالت می تواند الکلی یا غیر الکلی باشد،  مصرف نوشیدنی های الکلی می تواند باعث افزایش فشار خون شما شود . مبتلایان به فشار خون بالا, نیز می توانند از اثرات مثبت ماءالشعیر بهرمند شوند به شرطی که از نوع بدون الکل آن و در حد اعتدال مصرف کنند.

 

نتیجه گیری

زیاده روی در مصرف هرنوع ماده غذایی (حتی اگربرای بدن مفید وضروری باشد ) ممکن است سلامت بدن را به خطر بیاندازد. بنابراین باید میزان مصرف نوشیدنی بخصوص نوشیدنی های که دارای قند فراوان هستند متعادل وکم باشد ودرصورت لزوم نوشیدنی های بدون قند و ماءالشعیر های مختلف بخصوص نوع کلاسیک ومالت جایگزین شود. (livestrong, 2019)

برند شمس توانسته با برخورداری از تجهیزات پیشرفته، ماءالشعیر هایی با طمع ها و بسته بندی های متفاوت تولید کند. این گروه تولیدی با داشتن تیم های تحقیقاتی، آنچه راکه باید در مورد کارخانه شمس بدانید درسایت خود به اشتراک گذاشته است.

منابع :

(2019). بازیابی از livestrong: https://www.livestrong.com/article/307547-the-effects-of-malt-beverages-on-blood-pressure/

(2019). بازیابی از sig: https://www.sig.biz/ja/media/press-releases/energy-without-caffeine-malt-beverages-with-lots-of-power

livestrong. (2019). بازیابی از https://www.livestrong.com/article/497215-the-benefits-of-malt-extract-beverages/

مطالب مرتبط