تاثیرات مهم نوشیدنی مالت در دوران بارداری

تاثیرات مهم نوشیدنی مالت در دوران بارداری


این روزها نوشیدنی‌های طعم‌دار، جزئی جدانشدنی از سبد غذایی بسیاری از افراد هستند و روز به روز هم مصرف این دست از نوشیدنی‌ها بیشتر می‌شود. اما به دلیل مضرات این نوشیدنی‌ها که معمولا قندی و گازدار هم هستند، شاید بتوان جایگزین‌های سالم‌تری برای آن‌ها پیدا کرد. آب‌میوه‌های طبیعی و ماءالشعیرها جزء این جایگزین‌ها هستند و علاوه بر اینکه از کمبود مایعات در بدن جلوگیری می‌کنند،  فوایدی هم دارند.

ماءالشعیر، جایگزینی پرخاصیت

عصاره رازک، یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل‌دهنده نوشیدنی‌های مالت بدون الکل یا همان ماءالشعیر است. رازک با نام علمی Hops گیاهی علفی است، که در گذشته از آن به‌عنوان مسکن و به‌منظور رفع مشکلات عصبی استفاده می‌کردند و امروز در صنعت نوشیدنی بسیار پر‌مصرف است. علت کاربرد عمومی رازک در تولید ماءالشعیر، خاصیت آنتی‌بیوتیکی و تاثیر آن در پایداری نوشیدنی است. این گیاه طعم تلخی دارد و به عنوان طعم‌دهنده در صنعت نوشیدنی و غذایی به‌کار می‌رود.

عصاره مالت جو، جزئی دیگر از نوشیدنی‌های مالت بدون الکل است. این عصاره نیز خالی از فایده نیست. به عنوان مثال یکی از فوایدی که به عصاره مالت نسبت داده می‌شود، کمک به ترشح شیر مادران به دلیل خاصیت لاکتوژنیکی آن است. اغلب مادران در دوران شیردهی از کم بودن شیر خود ناراضی هستند و این مسئله امری جدی است، چرا که نوزادن تازه متولد شده در اوایل زندگی خود به جز شیر مادر، نمی‌توانند از غذای دیگری استفاده کنند. میزان تغذیه مادر در طول روز ارتباط مستقیمی با میزان ترشح شیر دارد (۱).

در همین موضوع بخوانید:

دو خاصیت درمانی و التیام بخش عصاره مالت جو

خواص اصلی عصاره مالت

عصاره مالت جو، مایعی قهوه‌ای رنگ و شربت مانند است که طی فرآیند پخت از جوانه جو به دست می‌آید. این عصاره سرشار از ویتامین‌های گروه ب و همچنین مواد معدنی‌ مانند فسفر، آهن و مس است. وجود همین ویتامین‌ها در ماءالشعیر باعث افزایش شیر مادران، غلیظ و غنی‌تر شدن آن می‌شود و برای سلامت مادر و کودک مفید است. این عصاره همچنین دارای پروتئین است که به ترمیم و رشد سلول‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند.

در همین موضوع بخوانید:

صفر تا صد روش تهیه نوشیدنی مالت

تاثیر نوشیدنی مالت در دوران بارداری

عصاره مالت جو طعم نسبتا شیرینی دارد. شیرین بودن عصاره مالت نگران‌کننده نیست و مادرانی که دغدغه کمبود ویتامین‌های موردنیاز بدن‌شان در دوران بارداری را دارند می‌توانند بدون هیچ مانعی از این عصاره استفاده کنند.

نکته مهم دیگر در خصوص مصرف عصاره مالت جو این است که این عصاره می‌تواند موجب تغییر طعم شیر مادر در دوران شیردهی شود و تمایل شیرخوار به شیر مادر را افزایش دهد. این اتفاق همچنین موجب افزایش دفعات شیردهی در طول روز می‌شود.

دکتر خوش‌نژاد پزشک عمومی و متخصص طب سنتی در این مورد می‌گوید:

رازک گیاهی است با مزاج سرد که در ایجاد آرامش، رفع تنش‌های عصبی و کاهش اضطراب و استرس کارایی زیادی دارد. گیاه رازک که در صنعت دارویی و نوشیدنی استفاده می‌شود، اثرات ضد درد دارد. اما از دیدگاه طب سنتی هر گیاه دارویی می‌تواند آسیب‌رسان هم باشد.

آیا عصاره مالت کمکی به بهبود عملکرد روده‌ها در دوران بارداری می‌کند؟

 

خواص نوشیدنی مالت برای مادران

بنا به تحقیقات صورت‌گرفته مصرف فیبر در دوران بارداری به‌خصوص برای مادرانی که دچار یبوست هستند مفید است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان: «با اینکه 60 درصد از وزن خشک عصاره مالت جو را قند مالتوز تشکیل می‌دهد، ولی این عصاره به دلیل داشتن فیبر محلول بالا، سبب کاهش شاخص گلایسمی به‌دنبال صرف غذا می‌شود. این محصول همچنین برای رفع یبوست در کودکان و دوره درمانی بیماری روده تحریک‌پذیر مناسب است.» (3)

از طرفی فرآیند هضم نوشیدنی مالت در بدن و تبدیل آن به گلوکز به آرامی صورت می‌گیرد، در نتیجه موجب افزایش ناگهانی قند خون افراد هم نمی‌شود. با این‌حال توصیه می‌شود مادران در خصوص مصرف نوشیدنی مالت و جایگزین کردن آن با سایر نوشیدنی‌ها و شربت‌ها، با پزشک خود مشورت کنند.

 

نتیجه گیری

توجه به میزان مصرف نوشیدنی‌های مالت بدون الکل و مشورت با پزشک در این خصوص اهمیت زیادی دارد. زیرا در کنار این‌که ماء‌الشعیر باعث افزایش شیر مادران می‌شود اما، مصرف بیش از حد آن می‌تواند موجب بروز عوارضی در مادران شیرده، خانم‌هایی که حاملگی‌های پر‌خطر دارند و یا زنانی که هورمون‌های یائسگی دریافت می‌کنند، ‌شود. این عوارض شامل افزایش وزن، مشکلات گوارشی و پوسیدگی دندان است. (4) از این رو نوشیدنی‌های مالت بدون قند می‌توانند گزینه بهتری برای مادران در دوران بارداری باشند. برای مثال نوشیدنی مالت کلاسیک شمس می‌تواند انتخاب مناسبی برای این افراد محسوب شود. نکته حائز اهمیت دیگر این است که نوشیدنی‌های مالت تاثیر مثبتی بر سلامت بدن دارند، اما مصرف بیش از حد آن‌ها می‌تواند عوارضی هم به دنبال خود داشته باشد.

 

منابع:

 

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256
  2. https://www.nation.co.ke/lifestyle/lifestyle/Pregnant-or-breastfeeding-Take-a-malt-based-drink——/1214-1003518-x65r9/index.html
  3. https://www.yjc.ir/fa/news/6701641/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D9%81%D9%88%D9%82-%D8%A7%D9%84%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%B9%D8%B5%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D8%AC%D9%88-%D9%88-%DA%AF%D9%86%D8%AF%D9%85-%DA%A9%D9%87-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%AF
  4. https://www.thelist.com/77249/7-beverages-drink-pregnant-7-beverages-avoid/

مطالب مرتبط