• خانه
  • وبلاگ
  • مقایسه نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی مالت بدون الکل برای سلامتی بدن
مقایسه نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی مالت بدون الکل برای سلامتی بدن

مقایسه نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی مالت بدون الکل برای سلامتی بدن


شاید تمایز قائل شدن میان نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی مالت به جزئیات کوچک اما قابل توجهی وابسته باشد، اما تفاوت میان یک نوشیدنی حاوی الکل که در آن تخمیر روی می دهد با نوشیدنی مالت بدون الکل بسیار واضح است. نوشیدنی های الکلی با اینکه طرفداران خاص خود را دارند اما برای سلامتی بدن نقش یک عامل پیر کننده زودرس، و مشکلات فراوان کبدی را  بازی می کنند.

با اینکه هیچکس دوست ندارد به بیماری ها و عوارض پس از مصرف این دست نوشیدنی ها گرفتار شود، اما ناشناخته باقی ماندن این عوارض نیز خود دلیل مهمی برای مصرف ناآگاهانه محسوب می شود. جایگزین کردن نوشیدنی های الکلی با نوشیدنی سالمی مثل مالتا، هم به ارتقا سلامتی کمک می کند و هم ویتامین های لازم را به بدن شما منتقل می نماید. برای درک بهتر این موضوع با این مطلب همراه باشید.

شمس بدون الکل

چه چیزی نوشیدنی های الکلی را زیان‌آور میکند؟

وجود اتانول ( الکل میوه، به طور غیر رسمی) در نوشیدنی های الکلی آنها را در عین داشتن یکی دو مورد کاربرد خاص، به زیان بار ترین نوشیدنی ها تبدیل کرده است. در ادیان مختلف استفاده از این نوع ماده خوراکی حرام و البته مضر اعلام شده است. اما فارغ از توصیه های مربوطه، استفاده از این نوشیدنی ها در بسیاری از کشور های دنیا بعد از آب و قهوه از نظر محبوب بودن، قرار می گیرد. اگر به دنبال جایگزین بهتری برای این دست نوشیدنی ها هستید، می توانید به سراغ استفاده مفید و منظم نوشیدنی مالت بروید. اما دلیل این جایگزینی چیست؟

عوارض مصرف نوشیدنی های الکلی برای سلامتی

هر نوع الکل، اعم از آبجو یا شراب یا ویسکی دارای الکل بالایی است. در حالیکه نوشیدنی مالت بدون الکل با عدم فرآیند زدایی، به دلیل عدم فرآیند تخمیر در انتهای تولید سالم و مقوی هستند. نوشیدن الکل از شما فردی با اضافه وزن زیاد و اندامی نامناسب خلق خواهد کرد.

در حقیقت، هر گرم از نوشیدنی های الکلی حاوی 7 کیلو کالری الکل است(۱).در الکل هیچ ماده مغذی را پیدا نخواهید کرد که به سود بدن شما تمام شود. پس از مصرف این نوشیدنی ( به دلیل دریافت کالری بالا) سیری شدیدی را تجربه خواهید کرد و میل به غذاهای دیگر به طور نرمال در بدنتان کاهش می یابد. جذب کالری از این طریق بسیار ناسالم بوده و رفته رفته باعث چاقی و افزایش چربی در اطراف شکم و پهلو شما خواهد شد.

مجله اینترنتی drinkiq

وقتی خوردن نوشیدنی های الکلی را آغاز کنید، اعتیاد و تحمل الکل بالا به طور عادی در بدن باعث می شود تا گرایش شما به مصرف بیش از حد لازم این ماده افزایش پیدا کرده و از حد مصرف روزانه الکل پیشی بگیرید. این اعتیاد به الکل می تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن‌تان وارد گرداند. در یک بررسی دقیق، از دیگر مضرات مصرف نوشیدنی های الکلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مشروبات الکلی می‌توانند به پوست شما آسیب برسانند. این نوشیدنی ها در واقع بسیار ادرار آور هستند، که به این معناست که پوست و بافت بدن را خشک می کنند؛ چرا که آب بدن را تخلیه می نمایند. لازم به ذکر است که، مصرف این نوشیدنی ها در دراز مدت رگ های روی صورت تان را، پهن تر از حالت عادی می گرداند.
  • الکل می‌تواند برای همیشه به کبد شما آسیب برساند. نوشیدن مقدار سنگینی از این ماده می‌تواند باعث سیروز و هپاتیت ( یا هر دو بیماری‌) به صورت جدی شود(۲).
  • خوردن مشروبات الکلی به مقدار بسیار زیاد می‌تواند فشار خون شما را افزایش دهد و به ماهیچه ‌های قلب تان آسیب برساند.
  • نوشیدن بیش از حد این ماده همواره خطرناک گزارش می شود؛ چرا که می‌تواند باعث اعتیاد یا نئشه‌گی دائمی در بدن تان شود. قدرت تصمیم گیری درست و استدلال منطقی را از شما گرفته و یک پتانسیل جدی برای تغییر روند سالم زندگی تان ایجاد می نماید.
  • نوشیدنی های الکلی طبق تحقیق نشریه لانست، به مادر سرطان ها نسبت داده شده اند. اثرات رعب آور مصرف این نوشیدنی ها در دراز مدت شما را به سمت بیماری های جسمی سنگین نظیر سرطان دهان، حلق، حنجره، معده و روده و همچنین سرطان پستان سوق می دهد.

مزیت نوشیدنی مالت بدون الکل نسبت به نوشیدنی های الکلی

عدم وجود الکل و روند تهیه نوشیدنی مالت به دلیل ترکیبات مغذی آن همیشه باعث برتر بودنش، نسبت به نوشیدنی های الکلی می شود. نوشیدنی مالت عمدتا از ترکیب عصاره مالت، رازک، قند خوراکی و طعم دهنده های مختلف بدون ورود یا اجازه به شکل گیری فرآیند تخمیر ساخته و به دست مشتریان می رسند. وجود عصاره مالت و رازک این نوشیدنی را به یکی از محبوب ترین و پرخاصیت ترین گزینه های در دسترس تبدیل کرده است، تا به جایی که حتی فاصله میان خرید نوشیدنی مالت بدون الکل از نوشابه های گازدار نیز بسیار زیاد شده است.

ارزش غذایی نوشیدنی مالت برای تمامی سلایق

شاید در اکثر مطالب مختلف آموزشی، از ارزش های غذایی نوشیدنی های مالت خوانده باشید، اما باید از جنبه های دیگر نیز به مغذی و مفید بودن نوشیدنی هایی که از عصاره مالت به دست می آیند، نیز نگاه کنید. اکثر افراد به دلیل رژیم های غذایی خاصی که می گیرند، ویتامین ها و مواد معدنی لازم را نمی توانند به طور روزمره از طریق غذاهای مختلف دریافت کنند.

در این میان استفاده از نوشیدنی مالت با طعم های مختلف امکان دریافت و جذب این مواد لازم را برای ارتقا سلامتی بدن، و کارکرد نرمال آن فراهم می کند. کاهش یافتن ویتامین های مختلف در بدن و عدم جذب مواد معدنی، خود عامل مهمی برای شکل گیری بیماری های مختلف است. و این موضوع حتی می تواند زیبایی ظاهری افراد را هم تحت تاثیر قرار دهد.

برای افرادی که به خام گیاهخواری، یا عدم مصرف مواد حیوانی روی آورده اند، مصرف نوشیدنی های حاوی عصاره مالت و رازک به شدت توصیه می شود. نوشیدنی های مالت شمس که در طعم های مختلف متناسب با ذائقه های مختلف افراد تهیه می شود، می تواند منبع غذایی مفیدی برای این گروه قلمداد شود. با اینکه هیچ گونه ضرری از جانب مصرف نوشیدنی مالت در هیچ تحقیق یا پژوهش خاصی ارائه نشده است، پس استفاده از آن برای اکثر افراد با هر نوع شرایط جسمی توصیه‌ی مفیدی محسوب می شود.

منابع

هپاتیت الکلی. (۱۳۹۸). Retrieved from pezeshket: https://pezeshket.com/general-internal/%D9%87%D9%BE%D8%A7%D8%AA%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%84%DA%A9%D9%84%DB%8C/

What are the nutritional values in your drink? . (2019). Retrieved from drinkiq: https://www.drinkiq.com/en-gb/facts-about-alcohol/nutritional-values/

مطالب مرتبط